Share

مقام‌های چینی پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان ماه مارس موارد جدید ابتلا به کرونا در ووهان، مرکز انتشار این ویروس به صفر برسد. این در حالی است که آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در ایتالیا، کره جنوبی و ایران نگران کننده است و شمار کسانی که در اثر ابتلا به این ویروس در آمریکا جان خود را از دست داده‌اند افزایش یافته است.

شیوع ویروس کرونا در چین ـ عکس از آرشیو

شیوع ویروس کرونا در چین ـ عکس از آرشیو

به گزارش رویترز، ژانگ بولی، یکی از کارشناسان عضو هیئت بلندپایه مبارزه با ویروس کرونا در چین با وجود اعلام چند مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ووهان، احتمال داد که موارد جدید ابتلا به این ویروس تا پایان ماه مارس جاری در ووهان به صفر برسد.

کمیته سلامت ملی چین اعلام کرد موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در روز چهارشنبه ۱۴ اسفند / ۴ مارس ۱۳۹ نفر بوده است. بدین ترتیب شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در چین به ۸۰ هزار و ۴۰۹ نفر می‌رسد. مقام‌های چینی روز گذشته گزارش دادند که ۱۱۹ مورد جدید از ابتلا به کروناویروس به ثبت رسیده و ۱۲۵ مورد هم در روز قبل از آن گزارش شده است.

در پی سه روز متوالی کاهش موارد جدید ابتلا به کرونا، شمار  آن دوباره در ووهان افزایش یافت.

ژانگ بولی گفت تقریباً در تمام مناطق خارج از استان هبئی که مرکز آن ووهان است، ابتلا به ویروس کرونا تا پایان ماه گذشته متوقف شده است. او احتمال داد که گسترش این ویروس در دیگر شهرهای استان هوبی نیز تا اواسط مارس پایان یابد. با این حال، بر اساس داده‌ها در مورد نحوه شیوع کرونا، جزئیاتی در این‌باره ارائه نشده است.

شمار مبتلایان جدید در ووهان از ۱۱۴ نفر در روز قبل به ۱۳۱ نفر افزایش یافته است و توضیحی در این‌باره وجود ندارد.

پس از انتقاد از واکنش چین در ابتدای شیوع کرونا دولت این کشور محدودیت‌های گسترده‌ای را برای تلاش برای متوقف کردن انتشار این ویروس انجام داد، از جمله تعلیق حمل و نقل، در قرنطینه قرار دادن شهرها و تمدید تعطیلات سال نو در سراسر کشور.

شمار موارد جدید ابتلا به کروناویروس در استان هوبی به جز ووهان در هفت روز گذشته تک رقمی بوده است و در روز چهارشنبه تنها سه نفر ثبت شدند.

به‌گفته کمیته سلامت ملی چین، در سایر مناطق این کشور به‌جز استان هوبی تنها پنج مورد جدید ابتلا به این ویروس گزارش شده است.

شمار تلفات در اثر شیوع این ویروس در چین، تا پایان روز چهارشنبه به ۳ هزار و ۱۲ نفر رسید که نسبت به روز قبل از آن ۳۱ نفر افزایش داشت. تمام این مرگ‌ها در استان هوبی  و ۲۳ نفر آن در ووهان بوده‌اند.

برخی نشانه‌های دیگر از بازگشت به زندگی عادی خبر می‌دهند. در چیبی، شهر کوچکی واقع در جنوب ووهان اعلام شد که تا روز جمعه موانع جاده‌ای برداشته و رفت و آمد عادی برقرار خواهد شد. در شهر چیبی تا روز چهارشنبه ۱۴ اسفند / ۴ مارس، ۱۹ روز متوالی هیچ مورد جدیدی از ابتلا به ویروس کرونا ثبت نشد. با این حال عبور و مرور از این شهر به شهرهای دیگر استان و کشور همچنان ممنوع است.

اکنون مقام‌های چینی توجه خود را بر توقف ورود این ویروس از خارج از کشور متمرکز کرده‌اند. در حال حاضر موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در خارج از چین از آمار این کشور پیشی گرفته است. آمار ابتلا به‌ویژه در ایتالیا، کره جنوبی و ایران نگران کننده است. در آمریکا نیز ۱۱ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و موارد جدیدی در نیویورک و لس آنجلس دیده شده است.

هو شی‌جین، سردبیر روزنامه پرخواننده دولتی گلوبال تایمز، در توییتر خود نوشت که تلاش‌های دولت دونالد ترامپ «برای بی‌اهمیت کردن همه‌گیری این بیماری نگران‌کننده است». او نوشت: «من از دولت‌های محلی چین می‌خواهم که قرنطینه ۱۴ روزه را برای همه افرادی که از آمریکا وارد چین می‌شوند اجرا کنند.»

در شهرهای سراسر چین برای کسانی که از نقاط پرخطر وارد کشور می‌شوند قوانین قرنطینه تنظیم شده است.

گفته می‌شود که یک فرد آلوده به ویروس کرونا هفته گذشته از ایران وارد چین شده است.

شهرهای شانگهای و گوانگدونگ به افرادی که طی دو هفته گذشته در کشورهایی با شیوع شدید بیماری بوده‌اند دستور داده‌اند که به مدت ۱۴ روز در قرنطینه بمانند.

شهر چنگدو در استان مرکزی سیچوان نیز اعلام کرده که برای چنین افرادی قرنطینه در نظر می‌گیرد.

کمیته سلامت ملی چین گفته است که مقام‌های این کشور در حال گذر از اقداماتی برای «مهار کلی» به «مهار هدفمند» ویروس کرونا با تمرکز بر مهار در درون شهرها و معالجه پزشکی هستند.

بیشتر بخوانید:

«۴۰ درصد جمعیت تهران در خطر ابتلا به کرونا»

«شیوع کرونا در ایران گسترده‌تر از گزارش‌های رسمی است»

Share