Share

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، سقوط سریع واحد پول ملی ایران در روز دوشنبه نشان می‌دهد فشار اقتصادی بین‌المللی بر ایران تأثیرگذار بوده است.

 

به گزارش سی‌ان‌ان، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه، یکم اکتبر (۱۰ مهر) به خبرنگاران گفت: "پول ایران سقوط می‌کند و شرکت‌ها در سراسر جهان حاضر به تجارت با مؤسسات اقتصادی ایرانی نیستند."

 

او افزود: "بنابراین همان‌طور که گفته‌ایم این امر نیز گویای این واقعیت است که ما توانسته‌ایم جامعه جهانی را بر سر سخت‌ترین تحریم‌ها متحد کنیم و تحریم‌ها از این جهت اهمیت بسیاری دارند که ایران را متوجه ضرورت توقف برنامه هسته‌ای خود می‌کند."

 

ریال ایران روز گذشته سقوطی تاریخی را در برابر دلار تجربه کرد به‌طوری که در بازار ایران هر دلار به قیمت ۳۵ هزار ریال فروش رفت.

 

ویکتوریا نولاند: آنها خواهند فهمید که جامعه جهانی ایران مسلح به سلاح هسته‌ای را تحمل نمی‌کند. آنها مجبور هستند که انتخاب کنند

این در حالی است که بحث تحریم‌های ایالات متحده و غرب علیه اقتصاد ایران و نفت آن کشور به یکی از مناقشه‌های بین‌المللی در ماه‌های اخیر تبدیل شده است.

 

اسرائیل از یک سو اصرار دارد که تحریم‌ها آن‌قدر نیرومند نیستند که ایران را از ادامه برنامه هسته‌ای خود بازدارد اما در برابر، ایالات متحده و اتحادیه اروپا خواستار خویشتن‌داری اسرائیل شده‌اند و می‌گویند که تحریم‌ها تأثیر خود را خواهد گذاشت.

 

نولاند گفت: "هدف از این تحریم‌ها وارد آوردن بیشترین فشار بر حکومت ایران است و آنها خواهند فهمید که جامعه جهانی ایران مسلح به سلاح هسته‌ای را تحمل نمی‌کند. آنها مجبور هستند که انتخاب کنند."

 

ایران می‌گوید که برنامه اتمی آن اهدافی صلح‌آمیز دارد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، زمان به سرعت برای یافتن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این مسئله می‌گذرد.

 

او از ایالات متحده خواست که یک خط قرمز و ضرب‌الاجل برای ایران تعیین کند، اما دولت اوباما مخالف این ایده است.

 

نولاند همچنین روز گذشته خبر داد که کاترین اشتون، مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا در روزهای آتی با سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در رابطه با برنامه‌های اتمی آن کشور دیدار خواهد کرد و در این دیدار مشخص خواهد شد که آیا دور بعدی گفت‌وگوها با ایران برگزار خواهد شد یا نه.

 

در همین حال اروپا و آمریکا در صددند تا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال کنند.

 

 

Share