Share

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که این کشور در مذاکره با روسیه در بیشتر موضوعات آتش‌بس در ادلب سوریه به توافق رسیده است. او گفت سربازان ترکیه در ادلب می‌مانند و بحث خروج آن‌ها مطرح نیست.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه ـ عکس از آرشیو

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، پنج‌شنبه ۲۲ اسفند / ۱۲ مارس گفت: «رایزنی‌ها با هیئت نظامی روس در مورد ادلب به‌شکل سازنده ادامه دارد و در مورد اکثر موضوعات چگونگی آتش‌بس به توافق رسیدیم.»

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه هفته گذشته پس از شش ساعت گفت‌وگو در مسکو بر سر آتش‌بس در استان ادلب سوریه به توافق رسیدند. این آتش‌بس ساعت یک بامداد جمعه ۱۶ اسفند / ۶ مارس به اجرا درآمد.

همچنین به موجب توافق بین روسیه و ترکیه، دو کشور حول بزرگراه M4 در ادلب، از مهم‌ترین مسیرهای تجاری سوریه، از ۱۵ مارس گشت مشترکی را آغاز خواهند کرد

یک هیئت نظامی روسی سه‌شنبه این هفته برای گفت‌وگو در مورد جزئیات آتش‌بس در ادلب، از جمله کریدور امنیتی و گشت‌های مشترک در بزرگراه کلیدی M4، وارد آنکارا شد.

وزیر دفاع ترکیه همچنین اعلام کرد که نیرو‌های مسلح این کشور در ادلب مواضع خود را حفظ خواهند کرد و بحث خروج از این منطقه مطرح نیست. او افزود: «تأکید کرده‌ایم که در صورت نقض آتش‌بس از سوی رژیم سوریه و ادامه حملات، ما نیز به‌شدت پاسخ خواهیم داد.»

روز گذشته، چهارشنبه ۲۱ اسفند / ۱۱ مارس، رجب طیب اردوغان نیز در سخنانی در نشست هفتگی حزب حاکم «عدالت و توسعه» درباره تحولات ادلب سوریه گفت: «اگر رژیم اسد آتش‌بس در ادلب را نقض کند پاسخ قاطعانه‌تری می‌دهیم.»

اردوغان پذیرش آتش‌بس از سوی ترکیه را نه به دلیل این‌که «زورش به رژیم و گرو‌ه‌های تروریستی نمی‌رسد، بلکه به‌خاطر دستیابی به یک راهکار قابل اجرا، مناسب و پایدار برای تمامی طرف‌های بحران ادلب» توصیف کرد.

در یک ماه گذشته، نیروهای سوریه و ترکیه بارها بر روی زمین و در آسمان به‌طور مستقیم با هم درگیر بوده‌اند. ۵۸ سرباز ارتش ترکیه تاکنون در ادلب کشته شده‌اند و سه جنگنده ارتش سوریه نیز با سلاح‌های دوش‌پرتاب ارتش ترکیه ساقط شده است. هفته گذشته ۳۳ نظامی ترکیه در یک بمباران جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

توافق روسیه با ترکیه بر سر آتش‌بس در ادلب

Share