Share

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری خود با اشاره به گرانی ارز و کالا در ایران گفت مردم ایران رهبران جمهوری اسلامی را در این‌باره مقصر می‌دانند.

 

جی کارنی که روز گذشته، سه‌شنبه دوم اکتبر (۱۱ مهر) در نشست خبری خود به وضعیت کنونی اقتصاد ایران پرداخت و گفت: "چنین وضعی پیامد مستقیم انتخابی است که مقامات ایران کرده‌اند. اقتصاد ایران به‌خاطر اشتباهات رهبران ایران در انتخاب راه توسعه و مدیریت کشور، زیر فشار شدیدی قرار دارد."

 

در روزهای اخیر بهای ارز در بازار آزاد ایران رکورد تاریخی را به ثبت رساند و ارزش ریال در برابر دلار در طول تنها دو روز نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافت. بدین ترتیب ارزش ریال در ماه‌های گذشته بیشتر از دو سوم کاهش یافت.

 

جی کارنی افزود: "ما از همان آغاز سیاست خود را چنان تدوین کردیم که مقامات ایران در مقابل انتخاب قرار بگیرند."

 

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت مردم ایران عامل محرومیت‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا و جامعه جهانی را سیاست خودداری رهبران کشور خود از رعایت تعهدات بین‌المللی می‌دانند.

 

غروب روز گذشته اندکی پس از پایان نشست خبری محمود احمدی‌نژاد، قیمت دلار به یک‌باره با ۳۰۰ تومان افزایش به ۳۶۲۰ تومان رسید

به‌گفته جی کارنی مشکلات کنونی اقتصاد ایران نشان‌دهنده آن است که جامعه جهانی راه درستی را برای حل مسئله هسته‌ای ایران انتخاب کرده است.

 

وی تأکید کرد چنان‌چه جمهوری اسلامی اجرای تعهدات بین‌المللی در قبال برنامه هسته‌ای خود را اجرا نکند منزوی‌تر نیز خواهد شد.

 

کشورهای غربی و آمریکا معتقدند که جمهوری اسلامی ایران تحت پوشش برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز در صصد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران این اتهام را همواره رد کرده است.

 

جی کارنی در رابطه با کاهش شدید ارزش ریال و افزایش بهای کالاها در ایران گفت: "چنان‌که در ۳۶ ساعت گذشته دیده‌ شد، شکی نیست که تحریم‌های جهانی به شکل چشمگیری توانسته‌اند تأثیر منفی خود را بر اقتصاد ایران بگذارند."

 

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز روز دوشنبه، یکم اکتبر (۱۰ مهر) گفت سقوط سریع واحد پول ملی ایران نشان می‌دهد فشار اقتصادی بین‌المللی بر ایران تأثیرگذار بوده است.

 

نولاند همچنین گفت: "پول ایران سقوط می‌کند و شرکت‌ها در سراسر جهان حاضر به تجارت با مؤسسات اقتصادی ایرانی نیستند."

 

این در حالی است که روز گذشته محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست رسانه‌ای خود گفت نوسانات بازار ارز به خاطر مشکلات اقتصادی نیست و آن را ناشی از "جنگ تبلیغاتی و روانی علیه دولت" عنوان کرد.

 

محمود احمدی‌نژاد همچنین تورم جاری در ایران را نیز اقتصادی ندانست و گفت گرانی کالاها ناشی از افزایش قیمت ارز است.

 

رئیس‌جمهور ایران تأکید کرد که مشکلات اقتصادی موجب نخواهد شد، ایران از موضع خود در مناقشه هسته‌ای عقب‌نشینی کند.

 

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) غروب روز گذشته نوشت: "اندکی پس از پایان نشست خبری رئیس‌جمهور، قیمت دلار به یک‌باره با ۳۰۰ تومان افزایش به ۳۶۲۰ تومان رسید."

 

در دو روز اخیر مقامات ایران بر "امنیتی بودن" مسئله گرانی ارز تأکید کرده‌اند و مسئولان امنیتی از "برخورد شدید با اخلالگران بازار ارز" سخن می‌گویند.

 

روز گذشته محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران از دستگیری افرادی در ارتباط با نوسانات ارزی خبر داد و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران نیز دستور برخورد با "اخلالگران بازار ارز" را صادر کرد.

 

 

Share