Share

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران برجسته ایرانی شد که به خاطر مواضع انتقادی خود دستگیر شده‌اند.

 

به گزارش رویترز، روپرت کالویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، دو اکتبر (۱۱ مهر) با اشاره به بازداشت یا ارعاب منتقدان در ایران، این رفتار حاکمیت را بخشی از برنامه‌ای آشکار برای کنترل منتقدان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران نامید.

 

او به‌طور مشخص از علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران و مدیر خبرگزاری دولتی ایران که به اتهام توهین به رهبری به شش ماه زندان محکوم شده و پریسا حافظی، مدیر دفتر خبرگزاری رویترز در ایران اشاره کرد که متهم به نشر اکاذیب است.

 

کالویل به خبرنگاران گفت: "این به‌طور قطع یک نوع کنترل است. تنها در دو هفته اخیر با خیلی از مخالفان برخورد شده است. به نظر می‌رسد که ارتباطی میان این وقایع سیاسی و انتخابات پیش روی وجود دارد."

 

کالویل در ادامه گفت، او به‌طور خاص نگران محمدعلی دادخواه، وکیل حقوق بشر است که به اتهام "عضویت در انجمنی که خواهان براندازی حکومت است و علیه نظام تبلیغ می‌کند" به ۹ سال حبس محکوم شده و از روز ۲۹ سپتامبر به زندان رفته است.

 

روپرت کالویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل: تنها در دو هفته اخیر با خیلی از مخالفان برخورد شده است. به نظر می‌رسد که ارتباطی میان این وقایع سیاسی و انتخابات پیش روی وجود دارد

دادخواه که به همراه شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳، کانون مدافعان حقوق بشر را بنیان گذاشته‌ است وکالت بسیاری از چهره‌های شاخص منتقد حکومت ایران را بر عهده داشته است.

 

کالویل در ادامه به بازداشت فائزه هاشمی و مهدی هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور سابق ایران اشاره کرد.

 

او همچنین با اشاره به محدودیت فعالان رسانه‌ای در ایران گفت: "ادامه بازداشت و به زندان انداختن فعالان حرفه‌ای رسانه‌ها و ارعاب مؤسسات مطبوعاتی عمیقأ باعث نگرانی است به‌ویژه با در نظر گرفتن این که ما اکنون وارد رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ می‌شویم."

 

کالویل در انتها گفت: "ما از حکومت ایران می‌خواهیم به سرعت همه کسانی را که به‌خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز برای احیای حقوق ابتدایی خود دستگیر شده‌اند، آزاد کند."

 

در روهای اخیر روزنامه شرق که از نشریات منتقد دولت در ایران محسوب می‌شود به خاطر انتشار یک کاریکاتور توقیف شد. رسانه‌های محافظه‌کار در ایران این کاریکاتور را توهین به رزمندگان ایرانی دانستند که هشت سال با سربازان عراق جنگیدند، اما هادی حیدری، کاریکاتوریست شرق و مهدی رحمانیان، مدیرمسئول این روزنامه چنین اتهامی را به شدت رد کردند.

 

همچنین در روز ۹ مهر دادگاه ایرانی به محکومیت پریسا حافظی، مدیر دفتر خبرگزاری رویترز در ایران به اتهام نشر اکاذیب رأی داد.

 

فعالیت خبرگزاری انگلیسی رویترز در ایران از نیمه فروردین ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل انتشار گزارش و درج تصویر زنان نینجاکار در یک باشگاه در شهر کرج، که این خبرگزاری آن‌ها را "قاتل حرفه‌ای" خوانده بود، به حالت تعلیق در آمد و دفتر این خبرگزاری در تهران تعطیل شد.

 

رویترز در این گزارش هدف از این آموزش‌ها را "آمادگی زنان برای کشتن متجاوزان خارجی" اعلام کرده بود. با وجود اصلاح تیتر و محتوی گزارش مورد اشاره و اعلام خبر عذرخواهی رسمی خبرگزاری رویترز از سوی محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اما شماری از رزمی‎کاران ایرانی که تصاویر آن‌ها در گزارش رویترز منتشر شده بود از این خبرگزاری شکایت کردند تا در نهایت دادگاه به محکومیت این خبرگزاری و پریسا حافظی رأی داد.

 

 

Share