Share

پس ندادن هزینه تورهای لغو شده به مسافران ایرانی به دنبال بحران کرونا حوزه گردشگری در ایران را دچار چالش کرده است. مقامات حوزه گردشگری، بد‌عهدی و کم‌کاری خطوط هوایی و هتلداران در بازپرداخت پول مسافران را عامل اصلی این چالش می‌دانند.

خطوط هوایی باید مبلغی حدود سه هزار میلیارد تومان فقط برای تورهای خروجی به مسافران بازگردانند

شیوع ویروس کرونا در آستانه تعطیلات نوروز منجر به لغو تمام سفرهای داخلی و خارجی در ایران شد و در بخشنامه‌های متعدد از فعالان گردشگری اعم از آژانس‌های مسافرتی، خطوط هوایی‌، هتل‌ها و … درخواست شد تا پول مسافران را بدون کسر جریمه به آنها بازگردانند.

سازمان هواپیمایی کشور ششم اسفند ماه بخشنامه کرد که به دنبال شیوع کروناویروس در ایران، هزینه بلیت‌های لغو شده باید بدون دریافت جریمه، پس داده شود.

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز هشتم اسفند ماه درخواست کرد برای جلوگیری از شکایات و تبعات بعدی آن، این موضوع به دفترها و شرکت‌های خدمات مسافرتی ابلاغ شود.

با این حال مسافران نتوانسته‌اند هزینه لغو سفرهای خود را دریافت کنند. آژانس‌داران بدعهدی خطوط هوایی و هتل‌ها را در باز پس دادن پول تورهای لغو شده عامل وضعیت پیش آمده عنوان می‌کنند.

حرمت‌الله رفیعی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که با توجه به همکاری نکردن برخی هتل‌ها و خطوط هوایی، دفاتر قادر به بازپرداخت کل وجوه دریافتی نیستند. همچنین هزینه برخی اقدامات صورت ‌گرفته برای مسافران از قبیل دریافت ویزا و اقامت در هتل‌های خارج از کشور و هزینه بلیت پروازها، قطارها و اتوبوس‌های خریداری‌ شده برای مسافران در خارج از ایران با توجه به اینکه تابع قوانین کشورهای دیگر است، قابل استرداد نیست.

به گزارش خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، برخی مسافران به تعدادی از دفاتر خدمات مسافرتی حمله کردند و شیشه‌های آژانس‌ها را شکسته‌اند.

اما رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اما گفته تاکنون گزارشی از شکسته شدن شیشه‌های آژانس‌های مسافرتی دریافت نشده اما اینکه هنوز پول تورهای کنسل شده به مردم پرداخت نشده، درست است.

او گفته:

«تمام تقصیرها به گردن آژانس‌داران نیست و ۹۰ درصد آنچه که اکنون شاهد هستیم به دلیل بدعهدی و کم‌کاری خطوط هوایی و هتلداران در بازپرداخت پول مسافران است.»

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران همچنین گفته در حال حاضر خطوط هوایی باید مبلغی حدود سه هزار میلیارد تومان فقط برای تورهای خروجی به مسافران بازگردانند. او سفرهای داخلی و هزینه بلیت قطار و اتوبوس و غیره را به شمار نیاورده است.

به گفته رفیعی، در حال حاضر بیشترین پول لغو شدن تورها در اختیار سایت‌ها و اپلیکیشن‌های رزرو خدمات گردشگری و خطوط هوایی ‌است و تاکنون ۵۰ درصد هتل‌ها پول لغو شدن رزرو اتاق‌هایشان را پرداخت نکرده‌اند.

Share