Share

در چند هفته اخیر خطر شیوع ویروس کرونا سراسر ایران را در شوک فرو برده است. در این وضعیت بسیاری از شهروندان بدون توجه به عادی‌سازی وضعیت و پنهان‌ کردن آمارهای همه‌گیری کرونا از سوی نهادهای دولتی و امنیتی، اقدام به قرنطینه خود و اعضای خانواده‌هایشان کرده و در خانه مانده‌اند. در همین راستا فراخوانی منتشر شده که از مردم دعوت می‌کند برای «بالابردن روحیه جمعی» فردا شب -در شب چهارشنبه‌سوری-، به‌صورت دسته‌جمعی بر بالای پشت‌بام‌ها «مرغ سحر» بخوانند.

دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس افتخاری فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر

عبدالکریم لاهیجی

عبدالکریم لاهیجی، رئیس دائمی و افتخاری فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر، حقوقدان و فعالان برجسته حقوق بشر، در باره این فراخوان و بازنشر آن از سوی «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» به زمانه می‌گوید:

«اقدامات مشابهی همچون آواز خواندن و سرود‌خوانی دسته‌جمعی برای بالا رفتن روحیه عمومی در کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا توسط مردم انجام شده است.»

به گفته لاهیجی، با توجه به بلایی که در حال حاضر ایران را فرا گرفته است و در شرایطی که دولت نمی‌تواند حداقل خدمات بهداشتی و پزشکی را برای شهروندان فراهم کند، با فراخوان‌های این‌چنینی می‌توان روحیه مردم را تقویت کرد تا از اضطراب و وحشت عمومی کاسته شود.

عصر روز یک‌شنبه ۲۵ اسفند، فراخوانی با امضای جمعی از آزادی‌خواهان ایران منتشر شد که از شهروندان می‌خواهد تا در شامگاه سه‌شنبه ۲۷ اسفند، از ساعت ۲۲ (۱۰ شب)، با آمدن روی پشت‌بام‌ها یا از پنجره‌ خانه‌ها در اقدامی دسته جمعی تصنیف «مرغ سحر» را بخوانند و همچنین این تصنیف با صدای محمدرضا شجریان، برای تقویت روحیه جمعی به منظور مقابله با ویروس کرونا از بلندگوها پخش شود.

در متن فراخوان صادر شده برای دعوت از شهروندان به آوازخوانی دسته جمعی آمده است:

«سه‏‌شنبه ۲۷ اسفند ساعت ۱۰ شب، در بزرگداشت همه‌ کشته‌شد‌گان و مردم ستم‌دیده در فاجعه‌ کُرونا، اعتراضات آبان ماه، سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، خدمت‌گزاران حرفه‌‌ پزشکی و …، و با یاد زندانیان سیاسی نوای “مرغ سحر” را بر فراز بام‏‌ها یا از پنجره‌ها فریاد برمی‌آوریم و با پخش “مرغ سحر” با صدای استاد شجریان به استقبال نوروز ۱۳۹۹ می‌رویم.»

در روزهای اخیر اخباری مبنی بر به‌راه افتادن پویش مردمی «آواز خواندن در بالکن‌ها» برای تقویت روحیه عموم شهروندان در کشور ایتالیا منتشر شده است. در این پویش ساکنان شهرهای قرنطینه شده در ایتالیا با خواندن آوازهایی گروهی از قبیل «در خانه بمانید» از فراز پشت‌بام و پنجره‌ها اقدام به تقویت روحیه خود و هم شهریانشان برای گذر از بحران کرونا کرده‌اند.
در همین راستا پویش‌های مشابهی نیز در دیگر کشورها از جمله اسپانیا و سوئد هم رونق گرفته است.

Share