Share

اتحادیه اروپا طرح تحریم واردات گاز ایران به کشورهای عضو این اتحادیه را به‌منظور بازداشتن این کشور از ادامه برنامه هسته‌ای آن، بررسی می‌کند.

 

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی نوشت، دیپلمات‌های اتحادیه اروپا هم‌اکنون در حال آماده‌سازی طرح تحریم‌های جدید علیه ایران هستند و این طرح قرار است در نشست آتی وزرای امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه که روز ۱۵ اکتبر در لوکزامبورگ برگزار می‌شود، به‌صورت رسمی تصویب شود.

 

بر اساس این گزارش، دیپلمات‌های اروپایی چهارشنبه شب به توافق اولیه‌ای درباره ممنوعیت واردات گاز ایران به کشورهای اتحادیه اروپا دست یافتند، اما طرح جدید تحریم‌ها دامنه‌ای گسترده‌تر خواهد داشت و بخش‌های مختلف انرژی و اقتصاد ایران را دربرمی‌گیرد.

 

یکی از این دیپلمات‌ها که نخواست نام او منتشر شود، گفت: "در رابطه با گاز توافق حاصل شده است."

 

یکی دیگر از دیپلمات‌ها نیز گفت: "قدرت‌های بزرگی که از این طرح حمایت می‌کنند، آلمان، بریتانیا و فرانسه هستند."

مقدار گاز صادراتی ایران به اروپا چندان قابل توجه نیست و از این نظر تحریم آن بیشتر جنبه‌ای نمادین پیدا می‌کند

اتحادیه اروپا و ایالات متحده کماکان درصدد یافتن راه‌های جدیدی برای فشار بر تهران به‌منظور توقف برنامه هسته‌ای ایران هستند. تهران این ادعا را که برنامه هسته‌ای آن اهدافی نظامی دارد، رد می‌کند.

 

اتحادیه اروپا امسال واردات نفت از ایران را تحریم کرد. این اتحادیه اگرچه سرمایه‌گذاری در حوزه گاز ایران را نیز ممنوع ساخته بود، اما این ممنوعیت هیچ گاه شامل واردات گاز ایران نبوده است.

 

مقدار گاز صادراتی ایران به اروپا چندان قابل توجه نیست و از این نظر تحریم آن بیشتر جنبه‌ای نمادین پیدا می‌کند.

 

دیپلمات‌های اروپایی گفتند، گاز ایران از طریق ترکیه به اروپا انتقال می‌یابد که در آنجا ابتدا با گاز صادراتی آذربایجان ترکیب می‌شود.

 

به گفته آنان، یونان و بلغارستان دو کشور عضو اتحادیه اروپا هستند که از مسیر ترکیه گاز مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند و از این رو باید درباره تأثیر تحریم واردات گاز ایران بر این دو کشور بحث کرد و به تصمیم رسید.

 

 

Share