Share

منابع خبری ترکیه از استقرار خودروهای نظامی و زرهی ارتش این کشور در طول مرزهای سوریه خبر داده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه این خودروها که شامل تانک و سیستم دفاع موشکی است به شهر "سوروس" در جنوب شرق استان "سانلیورفا" اعزام شدند.

 

درگیری‌های نظامی در مرزهای ترکیه و سوریه به دنبال پرتاب چند خمپاره از خاک سوریه به روستای هاتای و شهرک مرزی قلعه آق‌چا در ترکیه و کشته شدن پنج شهروند این کشور در روز شنبه شش اکتبر (۱۵ مهر) آغاز شد.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد اندکی پس از آغاز درگیری‌ها در مناطق مرزی ترکیه و سوریه با صدور بیانیه‌ای به شدت حمله سوریه به ترکیه و کشته شدن پنج شهروند ترکیه‌ای را محکوم کرد.

 

نگرانی‌ها از احتمال مواجهه نظامی ترکیه با همسایه جنوبی‌اش موجب شد تا طی دو روز گذشته هزاران تن از شهروندان ترکیه‌ای مخالف جنگ در میدان معروف "تقسیم" استانبول تجمع کنند

با وجود آن‌که دولت سوریه اعلام کرده بود که منبع پرتاب خمپاره‌ها مشخص نیست و موضوع در دست بررسی است اما ارتش ترکیه در پاسخ به این حملات، سه روز پیاپی مناطقی از خاک سوریه را به زیر آتش گرفت.

 

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه روز جمعه به سوریه هشدار داد که در صورت حمله مجدد به ترکیه "بهای سنگینی" پرداخت خواهد کرد.

 

پارلمان ترکیه نیز روز پنج‌شنبه طرح دولت این کشور را به تصویب رساند که بر اساس آن ارتش ترکیه تا یک سال بعد مجاز است در مواقع لزوم  در خاک سوریه عملیات انجام دهد.

 

با وجود آن‌که مقام‌های ترکیه مدعی‌ شده‌اند اقدام پارلمان ترکیه به معنای "اعلان جنگ علیه سوریه نیست" و رجب طیب اردوغان ساعاتی پس از اخذ مجوز عملیات نظامی احتمالی در سوریه، طی یک نشست خبری تأکید کرد که "قصد راه‌اندازی جنگ ندارد" اما برخی از تحلیلگران مسائل بین‌المللی معتقدند که این کشور به چند قدمی یک جنگ تمام‌عیار علیه سوریه نزدیک شده است.

 

نگرانی‌ها از احتمال مواجهه نظامی ترکیه با همسایه جنوبی‌اش موجب شد تا طی دو روز گذشته هزاران تن از شهروندان ترکیه‌ای مخالف جنگ در میدان معروف "تقسیم" استانبول تجمع کنند.

 

دولت ایران به‌عنوان مهم‌ترین حامی منطقه‌ای حکومت سوریه، از دو کشور ترکیه و سوریه خواسته تا خویشتن‌دار باشند.

 

گرچه سخنگوی وزارت امورخارجه ایران "گفت‌وگوی‌های سیاسی" را تنها راه برون‌رفت بحران سوریه دانسته است، اما برخی از مقام‌های سیاسی و نمایندگان مجلس این کشور طی سه روز اخیر انتقادات شدیدی را نسبت به عملکرد رجب طیب اردوغان ابراز کرده‌ و اقدامات دولت این کشور را تحت تأثیر سیاست‌های اسرائیل و آمریکا دانسته‌اند.

 

 

Share