Share

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا در گفت‌وگو با هفته‌نامه انگلیسی آبزرور چاپ لندن خواستار تشدید اعمال فشارهای جهانی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران شد.

 

وزیر دفاع بریتانیا در این گفت‌وگو، برنامه اتمی ایران را "دیوانه‌وار" خوانده و در ادامه گفته است: "نشانه‌هایی مبنی بر اختلاف میان مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور دیده شده است."

 

"افزایش تحریم‌های اقتصادی" و "بستن راه‌های باقی مانده دسترسی ایران به کانال‌های بانکداری بین‌المللی" از جمله اقداماتی است که به گفته هاموند در پیش پای غرب قرار دارد و با اعمال آن می‌تواند درد [ناشی از تحریم‌ها] را برای دولت ایران افزایش دهد.

 

این مقام ارشد دولت بریتانیا در ادامه گفته است: "تنها مسئله‌ای که احتمال دارد نظام ایران را تسلیم کند این است که آنها شاهد یک تهدید بر مبنای واقعیت باشند و این تهدید را درک کنند."

 

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا: هیچ کسی موضع ایران در اعلام این‌که غنی‌سازی اورانیوم این کشور دارای مقاصد مسالمت‌آمیز است را باور نمی‌کند

فیلیپ هاموند با تأکید بر آن‌که "هیچ کسی موضع ایران در اعلام این‌که غنی‌سازی اورانیوم این کشور دارای مقاصد مسالمت‌آمیز است را باور نمی‌کند"، گفته است: "هیچ کسی درصدد آسیب رساندن بیشتر به مردم ایران نیست."

 

به گفته وزیر دفاع دولت بریتانیا "تحریم‌ها صرفأ برای تحت فشار قرار دادن ضروری تهران برای دست کشیدن از برنامه اتمی‌اش به کار گرفته می‌شوند".

 

دو روز پیش نیز خبرگزاری رویترز از تلاش مقام‌های ارشد ایالات متحده امریکا برای گسترش دامنه تحریم‌های اقتصادی این کشور علیه ایران خبر داد.

 

نمایندگان گنگره ایالات متحده گفته‌اند که در جست‌وجوی راه‌هایی برای مسدود کردن چیزی حدود ۳۰ درصد ذخیره ارزی ایران هستند که در بانک‌های خارج از کشور نگه داشته می‌شود.

 

این نمایندگان به اجرای "سناریوی تحریم کامل" اشاره کرده و گفته‌اند: "در صدد گسترش تحریم‌ها تا جایی هستند که امکان انجام هیچ معامله‌ای با ایران به جز در موارد غذا و دارو نداشته باشند."

 

دولت باراک اوباما واکنشی درباره این اظهارت نمایندگان کنگره امریکا نشان نداده اما سناتور منندز یکی از نمایندگان گنگره در این‌باره به رویترز گفت که نمایندگان کنگره آمریکا درباره طرح تحریم‌های جدید علیه ایران "گفت‌وگوهای اولیه‌ای" با دولت باراک اوباما داشته‌اند.

 

کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا با اعمال تحریم‌های اقتصادی و نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران مقامات این کشور را از ادامه برنامه هسته‌ای خود منصرف سازند و می‌گویند هدف از این برنامه، دستیابی به سلاح اتمی است، اما ایران با اعلام این‌که برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است، می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی‌اش دست نمی‌کشد.

 

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار علیه دولت جمهوری اسلامی ایران قطعنامه صادر کرده است.

 

 

Share