Share

طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران بار دیگر به جریان افتاد. به گفته امضاکنندگان، این طرح روز چهارشنبه ۱۹ مهر در مجلس ایران اعلام وصول می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، طرح سئوال از احمدی‌نژاد ۷۳ امضا دارد.

 

محمود احمدی‌نژاد پیش از این نیز پس از ماه‌ها کشمکش بر سر طرح سئوال از رئیس‌جمهور، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برای پاسخگویی به نمایندگان به مجلس هشتم ایران رفت.

 

محمود احمدی‌نژاد در حالی به سئوالات نمایندگان پاسخ گفت که سخنان خود را با شوخی‌های پی‌درپی همراه کرد. این نوع سخن گفتن احمدی‌نژاد، اعتراض نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.

 

نمایندگان پس از پایان بررسی طرح سئوال از رئیس‌جمهور در بیانیه‌ای اعلام کردند نتیجه طرح سئوال از رئیس‌جمهوری "موجب اقتدار مجلس و به نفع و صلاح کشور و ملت" نبود و "سرمایه با ارزشی بدون منفعت درخور" به هدر رفته است.

 

بنا بر قانون اساسی ایران برای سئوال از رئیس‌جمهور باید یک چهارم نمایندگان، طرح سئوال را امضا کنند. در حال حاضر که مجلس ایران ۲۹۰ نماینده دارد، این طرح برای عملی شدن باید دست‌کم امضای ۷۳ نماینده را داشته باشد

اکنون نیز به گفته امضاکنندگان طرح سئوال از احمدی‌نژاد، "نمایندگان بنا دارند در طرح سئوال از رئیس‌جمهور مباحثی همچون نوسانات بازار ارز و نابسامانی اقتصادی که بر حوزه پولی کشور حاکم است را مطرح کنند."

 

محمد بیاتیان یکی از نمایندگان امضاکننده این طرح گفت: "با توجه به اینکه وزیر اقتصاد در مورد نوسانات بازار ارز پاسخگو نبوده و رئیس کل بانک مرکزی نیز برای پاسخگویی در مجلس حاضر نمی‌شود، بنابراین تنها کسی که باید در این زمینه پاسخگو باشد، شخص رئیس‌جمهور است." بازار ارز ایران در هفته‌های اخیر دچار افزایش قیمت شدیدی شد. به دنبال بالا گرفتن نوسانات در بازار ارز، دادستانی تهران ۳۰ نفر را به اتهام "اخلال" در بازار ارز بازداشت کرده است.

 

به گفته بیاتیان "با درنظر گرفتن شرایط موجود نمایندگان صلاح را در این دیدند که با دعوت از رئیس‌جمهور علت اصلی نابسامانی در حوزه اقتصاد را جویا شوند."

 

در همین حال یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران که نامش فاش نشده به خبرگزاری مهر گفته است طرح سئوال از رئیس‌جمهوری به امضای ۹۳ نماینده مجلس رسیده است.

 

وی افزوده است: "طراحان این طرح به‌دنبال جمع‌آوری امضا تا بیش از ۱۰۰ امضا هستند تا در صورتی که امضاکنندگان تحت فشار امضای خود را از طرح برداشتند، طرح مذکور نصاب لازم را برای ارائه به هیئت رئیسه مجلس داشته باشد."

 

بنا بر قانون اساسی ایران برای سئوال از رئیس‌جمهور باید یک چهارم نمایندگان، طرح سئوال را امضا کنند. در حال حاضر که مجلس ایران ۲۹۰ نماینده دارد، این طرح برای عملی شدن باید دست‌کم امضای ۷۳ نماینده را داشته باشد.

 

 

Share