Share

هوگو چاوز، رئیس‌جمهور ونزوئلا که از سال ۱۹۹۹ در قدرت است در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز گذشته برگزار شد پیروز گردید و برای شش سال آینده برگزیده شد.

 

خبرگزاری فرانسه امروز دوشنبه هشت اکتبر (۱۷ مهرماه) نوشت بر اساس شمارش آرای ۹۰ درصد حوزه‌های رأی‌گیری در ونزوئلا، هوگو چاوز توانست ۵۴.۴۲ درصد آرا و رقیب او انریکه کاپرلیس رادونسکی ۴۴.۹۷ درصد آرا را به‌دست آورد.

 

بدین ترتیب هوگو چاوز خواهد توانست "انقلاب سوسیالیستی" خود در ونزوئلا را که از چهار دوره گذشته وعده آن را داده است، به پیش برد.

 

چاوز توانست نسبت به دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا که در سال ۲۰۰۶ برگزار شد آرای بیشتری را به‌دست آورد علی‌رغم این‌که در دوره قبلی ۶۲ درصد آرا را به‌دست آورد و مانوئل روزالس را شکست داد.

 

هوگو چاوز از انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان "نبردی عالی" و "دموکراتیک" در "تمامی خطوط" یاد کرد

تیبیسای لوسنا (Tibisay Lucena)، رئیس شورای انتخابات ملی ونزوئلا گفت: "ما یکی از بالاترین میزان مشارکت در انتخابات را در دهه‌های اخیر داشته‌ایم." به گفته وی ۸۰,۹۴ درصد واجدین شرایط در انتخابات روز گذشته شرکت کردند.

 

اعلام انتخاب مجدد هوگو چاوز که در طول رقابت‌های انتخاباتی وعده "تعمیق انقلاب بولیواری" خود را داده بود با آتش بازی در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا همراه شد و طرفداران وی در خیابان‌ها به رقص و پایکوبی پرداختند.

 

چاوز بلافاصله پس از اعلام نتیجه انتخابات در توئیتر خود نوشت: "سپاس از مردم دوست‌داشتنی‌ام! زنده‌باد ونزوئلا! زنده‌باد بولیوار! "سپاس از خداوند! سپاس از همگی."

 

کمی بعد، انریکه کاپرلیس از ستاد انتخاباتی خود ضمن اعلام تبریک به هوگو چاوز احترام خود به نتیجه اعلام‌شده را بیان کرد و از شش میلیون نفری که به وی رأی داده بودند تشکر نمود.

 

در همین زمینه:
گفت‌وگوی ایرج ادیب‌زاده

با رضا تقی زاده، کارشناسی سیاسی

درباره پیروزی هوگو چاوز

کاپرلیس که زمانی فرماندار میراندا، دومین ایالت پرجمعیت ونزوئلا بود و با آرای به‌دست آمده موفق‌ترین اپوزیسیون چاوز به‌شمار می‌رود افزود: "برای پیروزی باید شکست خوردن را آموخت."

 

هوگو چاوز در حدود ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه به‌وقت محلی با پیراهنی سرخ بر بالکن کاخ ریاست جمهوری ظاهر شد و در برابر هزاران نفر از طرفداران خود که نام او را فریاد می‌زدند، سخنان کوتاهی ایراد کرد.

 

چاوز از انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان "نبردی عالی" و "دموکراتیک" در "تمامی خطوط" یاد کرد.

 

هوگو چاوز که گاهی به برخوردهای استبدادی و پوپولیستی متهم شده است خود را قهرمان انتخابات معرفی می‌کند چرا که در طول ۱۴ سال حکومت خود ۱۵ انتخابات را برگزار کرده است.

 

علی‌رغم اجرای برنامه‌های اجتماعی هوگو چاوز در زمینه بهبود وضعیت بهداشتی و سلامتی مردم ونزوئلا و همچنین بهبود وضعیت مسکن و آموزش و پرورش، این کشور همچنان گرفتار نرخ بالای جرم و جنایت، تورم بالا و فساد و رشوه است

چاوز در سال ۱۹۹۸ با ۵۶ درصد آرا به حکومت رسید. در سال ۲۰۰۰ توانست ۵۶,۹ درصد آرا را به‌دست آورد.

 

این نظامی قدیمی در سال ۲۰۰۲ هدف کودتایی قرار گرفت که تاجران و سرمایه‌داران سازمان‌دهنده آن بودند و در سال ۲۰۰۴ در همه‌پرسی‌ای که اپوزیسیون طراح آن بود پیروز شد.

 

چاوز در انتخابات سال ۲۰۰۶ نیز با آرای بالایی پیروز شد و درست یک سال پس از این پیروزی بود که نخستین شکست خود را در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی پذیرا شد.

 

با این حال در سال ۲۰۰۹ در همه‌پرسی برای  تصویب اصلاحیه‌ای که در آن اجازه داده می‌شود یک نفر به‌طور نامحدود رئیس‌جمهور کشور شود، پیروز شد.

 

چاوز ۵۸ ساله که سال گذشته تا ماه ژوئن درگیر مداوای بیماری سرطان خود بود، از حمایت طبقات محروم جامعه که اکثریت جمعیت ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری ونزوئلا را تشکیل می‌دهند برخوردار است.

 

وی در مدت حکومت خود برنامه‌های اجتماعی بسیاری را به اجرا درآورد.

 

ونزوئلا مهم‌ترین ذخایر نفتی جهان را داراست و از درآمد نفتی بالایی برخوردار است. با گران شدن بهای نفت در جهان درآمد نفتی دولت هوگو چاوز نیز بیشتر شد و همین عامل مهمی گردید که بتواند برنامه‌های اجتماعی خود را به پیش برد.

 

برنامه‌های چاوز موجب بهبود وضعیت بهداشتی و سلامتی مردم ونزوئلا و همچنین بهبود وضعیت مسکن و آموزش و پرورش شد.

 

با این حال ونزوئلا همچنان گرفتار نرخ بالای جرم و جنایت، تورم بالا و فساد و رشوه است.

 

بر اساس آمار بانک مرکزی ونزوئلا، در سال ۲۰۱۱ تورم در این کشور ۲۶,۷ درصد بود و بر اساس آمار سال ۲۰۱۱ سازمان شفافیت بین‌المللی، از میان ۱۸۲ کشور جهان ونزوئلا در رتبه ۱۷۲ فاسدترین کشورها قرار داشت.

 

حکومت ونزوئلا یکی از نزدیک‌ترین دوستان جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.

 

 

Share