Share

میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از سیاست‌های خارجی باراک اوباما در رابطه با تحولات کشورهایی نظیر ایران و سوریه انتقاد می‌کند و آن را "منفعلانه" می‌نامد.

 

ستاد انتخاباتی میت رامنی در آستانه سخنرانی او که امروز دوشنبه، هشت اکتبر (۱۷ مهر) در مؤسسه نظامی ویرجینیا انجام خواهد شد، بخش‌هایی از این سخنرانی را منتشر کرده است که رامنی در آن می‌گوید: "امید یک استراتژی نیست".

 

رامنی در این سخنرانی خواهان دخالت مستقیم ایالات متحده در سوریه خواهد شد و از جمله پیشنهاد می‌دهد که نسبت به مسلح بودن نیروهای ضدحکومت سوریه اطمینان حاصل شود.

 

او در این سخنرانی خواهد گفت: "در رابطه با سوریه، من با همکاری هم‌پیمانانمان آن بخش از نیروهای اپوزیسیون را که با ما ارزش‌های مشترکی دارند، شناسایی و سازماندهی خواهم کرد و اطمینان حاصل می‌کنیم که آنها سلاح‌های لازم را برای غلبه بر تانک‌ها، هلی‌کوپترها و جت‌های جنگی حکومت بشار اسد، در اختیار خواهند داشت."

 

میت رامنی: من دوباره نیروهای عملیاتی و ناوهای هواپیمابر را در شرق مدیترانه و منطقه خلیج [فارس] مستقر می‌کنم و همکاری نظامی‌مان را با اسرائیل افزایش می‌دهم

دولت اوباما تاکنون تنها کمک‌های غیرنظامی از قبیل کمک‌های اطلاعاتی و مالی در اختیار اپوزیسیون سوریه گذاشته است.

 

میت رامنی همچنین درباره ایران و برنامه مناقشه‌انگیز اتمی آن خواهد گفت: "من در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران تردید نخواهم کرد و تحریم‌های کنونی را تشدید خواهم کرد."

 

او اضافه می‌کند: "من دوباره نیروهای عملیاتی و ناوهای هواپیمابر را در شرق مدیترانه و منطقه خلیج [فارس] مستقر می‌کنم و همکاری نظامی‌مان را با اسرائیل افزایش می‌دهم."

 

دولت اوباما تحریم‌های اقتصادی یک‌جانبه گسترده‌ای علیه ایران در رابطه با برنامه هسته‌ای آن وضع کرده است. در کنار آن سازمان مل متحد نیز از سال ۲۰۰۶ تاکنون تحریم‌هایی را در چهار مرحله علیه ایران به تصویب رسانده است.

 

چنان‌چه بان کی مون، دبیر کل سازمان مل متحد می‌گوید، این تحریم‌ها تنها در هفته گذشته باعث شد که ارزش ریال ایران ۴۰ درصد سقوط کند و تاثیر گسترده‌ای بر زندگی مردم ایران بگذارد.

 

بخشی از سخنرانی امروز میت رامنی نیز به ناآرامی‌های اخیر در خاورمیانه از جمله حمله مرگبار به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی اختصاص خواهد داشت انجامید.

 

ماه گذشته، ۱۱ سپتامبر کنسولگری ایالات متحده در بنغازی به بهانه انتشار یک فیلم ضداسلامی که در ایالت کالیفرنیا آمریکا تولید شده است، مورد تهاجم قرار گرفت که در جریان آن سفیر و سه کارمند ایالات متحده در لیبی کشته شدند.

 

دولت اوباما چند هفته پس از این واقعه پذیرفت که حمله بنغازی از پیش برنامه‌ریزی شده بود.

 

رامنی در سخنرانی خود خواهد گفت: "حمله به کنسولگری ما در بنغازی در روز ۱۱ سپتامبر، احتمالا کار همان نیروهایی بود که به سرزمین ما در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ حمله کردند. علی‌رغم تلاش دولت برای قانع کردن ما، این حمله را نمی‌توان به ویدیوی قابل سرزنشی نسبت داد که در آن به اسلام توهین شده است. همان‌طور که دولت نیز سرانجام تأیید کرد، این حملات عمل عامدانه‌ای از سوی تروریست‌ها بود که با خشونت می‌خواهند ایدئولوژی سیاه خود را به دیگران و به‌ویژه زنان و دختران تحمیل کنند، کسانی که امروز برای تحت کنترل درآوردن بیشتر خاورمیانه مبارزه می‌کنند و در جست‌وجوی راهی برای برپا کردن یک جنگ دائمی علیه غرب هستند."

 

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اوایل ماه نوامبر برگزار می‌شود و در آن میت رامنی و باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی آمریکا به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

 

 

Share