Share

کنگره ملی لیبی به نخست‌وزیر جدید این کشور رأی عدم اعتماد داد تا موانع بر سر تشکیل دولتی که بتواند کشور چند پاره لیبی را متحد سازد، همچنان باقی بماند.

 

به گزارش رویترز، رأی عدم اعتماد به مصطفی ابوشقور، نخست‌وزیر لیبی روز یکشنبه، هفت اکتبر (۱۶ مهر) لحظاتی پس از آن داده شد که او اسامی ۱۰ وزیر جدید خود را اعلام کرد.

 

این دومین و آخرین تلاش مصطفی ابوشقور برای تشکیل دولت محسوب می‌شد که این‌بار نیز ناکام ماند.
اکنون کنگره ملی لیبی باید نخست‌وزیر جدیدی انتخاب کند و تلاش‌ها برای تشکیل دولت در کشور نفت‌خیز لیبی که جنگ داخلی و سقوط معمر فذافی را در سال گذشته پشت سر گذاشت، از سرگرفته شود.

 

ابوشقور روز ۱۲ سپتامبر توسط مجلس انتخاب شد و هفته گذشته نخستین دولت خود را معرفی کرد که شامل ۲۹ وزیر بود. اما پس از اعتراضات اعضای کنگره ملی لیبی به این کابینه، او ناگزیر از تغییر وزرا شد.

 

لیبی اکنون نیازمند یک دولت باثبات است که بتواند کشور را پس از جنگ داخلی که به سرنگونی معمر قذافی انجامید، بازسازی کند و به چنددستگی‌ها پایان دهد

فهرست نخستین ابوشقور شامل نام‌های ناآشنای بسیاری بود و گفته می‌شد چندین تن از اعضای اخوان‌المسلمین نیز در آن حضور دارند. در همین حال "اتحاد نیروهای ملی" نیز که ائتلافی از نیروهای لیبرال حاکم بر لیبی به‌شمار می‌آید در این کابینه هیچ سهمی نداشت.

 

پس از آن که ابوشقور از فهرست اولیه خود صرف‌نظر کرد مدت ۷۲ ساعت فرصت یافت که فهرست جدیدی به کنگره ملی ارائه دهد، اما این فهرست نیز در نهایت رأی نیاورد.

 

ابوشقور گفت، او زیر فشار احزاب سیاسی بوده است که خواهان برخی از وزارتخانه‌ها بوده‌اند.

 

وی شب گذشته در شبکه تلویزیونی دولتی لیبی حاضر شد تا از تمام کسانی که به او کمک کردند، تشکر کند.

 

ابوشقور گفت: "من از انقلابیون می‌خواهم مراقب این کشور باشند و به هیچ کسی اجازه ندهند که از آن سوءاستفاده کند. من آماده‌ام که خادم این کشور باشم و به آن نیز افتخار می‌کنم."

 

لیبی اکنون نیازمند یک دولت باثبات است که بتواند کشور را پس از جنگ داخلی که به سرنگونی معمر قذافی انجامید، بازسازی کند و به چنددستگی‌ها پایان دهد. 

 

 

Share