Share

مقامات ترکیه از وقوع انفجاری در خط لوله‌ای که گاز ایران را به ترکیه منتقل می‌کند، خبر داده‌اند.

 

به گزارش رویترز، این انفجار که در ساعات بامدادی دوشنبه، هشت اکتبر (۱۷ مهر) در شرق ترکیه رخ داده باعث توقف انتقال نفت ایران به این کشور شده است.

 

به گفته یکی از مقامات ترکیه که اجازه نداد نام او منتشر شود، انفجار امروز صبح در منطقه دوگوبایزید در استان آگری و در نزدیکی مرز ایران رخ داده است.

 

او گفت، کار ارزیابی خرابی‌ها آغاز شده است و هنوز مشخص نیست چه زمانی جریان انتقال گاز از سر گرفته می‌شود و یا علت انفجار چه بوده است.

 

حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ.ک.ک) بارها مسئولیت حمله به خط لوله‌های گاز و نفت در ترکیه را در طول ۲۸ سال مبارزه مسلحانه خود با حکومت ترکیه بر عهده گرفته است

حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ.ک.ک) بارها مسئولیت حمله به خط لوله‌های گاز و نفت در ترکیه را در طول ۲۸ سال مبارزه مسلحانه خود با حکومت ترکیه بر عهده گرفته است.

 

درگیری‌ها میان این حزب و حکومت ترکیه تاکنون باعث جان باختن بیش از ۴۰ هزار تن شده است.

 

مردادماه سال گذشته نیز دوبار خط لوله گاز ایران و ترکیه مورد حمله قرار گرفت و منفجر شد، اما آن زمان وزارت اطلاعات ایران حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) را عامل این انفجارها معرفی کرد و از دستگیری و کشته شدن چندین تن از "خرابکاران" خبر داد.

 

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در ماه اوت ۱۹۹۶ میلادی قرارداد ۲۵ ساله‌ای را امضا کردند که بر پایه آن، مقرر شد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.

 

ترکیه همچنین واسطه انتقال گاز ایران به غرب محسوب می‌شود اگرچه گزارش‌ها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا قصد تحریم واردات گاز ایران را دارد.

 

یونان و بلغارستان دو کشور عضو اتحادیه اروپا هستند که از مسیر ترکیه گاز مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند و از این رو تحریم گاز ایران توسط اتحادیه اروپا می‌تواند این کشورها را با چالش‌هایی مواجه سازد.

 

 

Share