Share

ترکیه در اقدامی تلافی‌جویانه پس از آن که منطقه‌ای در جنوب این کشور بار دیگر مورد اصابت آتش‌بارهای ارتش سوریه قرار گرفت، خاک سوریه را هدف قرار داد.

 

رویترز به نقل از یک مقام دولت ترکیه نوشت، منطقه‌ای خارج از شهر در استان هاتای ترکیه امروز دوشنبه، هشت اکتبر (۱۷ مهر) مورد هدف خمپاره ارتش سوریه قرار گرفت که ارتش ترکیه نیز پاسخ آن را داد.

 

این ششمین روز متوالی بود که ارتش ترکیه در واکنش به بمباران خاک خود توسط نیروهای حکومتی سوریه دست به اقدام متقابل می‌زند.

 

به گفته این مقام ترکیه، حمله امروز ارتش سوریه به خاک ترکیه ساعت سه صبح انجام شد که در جریان آن یک خمپاره در فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری مرز و در ناحیه هاکیپاسا در استان جنوبی هاتای فرود آمد.

 

در روزهای اخیر ارتش ترکیه حضور خود را در اطراف مرز ۹۰۰ کیلومتری خود با سوریه تقویت کرده است.

 

رجب طیب اردوغان به نیروهای ارتش ترکیه گفت باید هر لحظه آماده جنگ باشند

شورشیان سوریه‌ای که در استان رقا سوریه و در مجاورت شهرک مرزی آقچا قلعه ترکیه مستقر شده‌اند گفته‌اند که آنها شاهد حضور پنج کامیون ارتش ترکیه پر از سرباز در این منطقه بوده‌اند.

 

در همین حال امروز خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع نوشت عمران الزعبی، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه ترکیه را به‌دلیل حمایت از مخالفان مسلح مسئول ناآرامی‌ها در مرز مشترک ترکیه و سوریه دانست.

 

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه گفت: "ترکیه تا محقق شدن پیروزی مردم سوریه از آن‌ها حمایت خواهد کرد."

 

وی همچنین گفت ترکیه خواهان جنگ نیست، اما به سوریه در صورت آزمایش میزان قدرت ترکیه هشدار می‌دهد.

 

وی به نیروهای ارتش ترکیه گفت: "باید هر لحظه آماده جنگ باشید."

 

درگیری میان ارتش‌های ترکیه و سوریه از روز چهارشنبه گذشته و در پی آن آغاز شد که نیروهای حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه شهرک آفچا قلعه ترکیه را بمباران کردند و این اتفاق به کشته شدن پنج غیرنظامی ترکیه‌ای منجر شد.

 

ترکیه از آغاز قیام ۱۸ ماهه مردم سوریه علیه بشار اسد از معترضان حمایت کرده است.

 

شمار تلفات امروز سوریه به ۶۱ تن رسید

 

صرف‌نظر از تقابل ارتش‌های سوریه و ترکیه، داخل مرزهای سوریه نیز همچنان عرصه درگیری‌ها است.

 

خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده‌بان حقوق بشر در سوریه گزارش داده است، امروز (دوشنبه) مواضع شورشیان در سراسر خاک سوریه مورد هجوم نیروهای ارتش قرار گرفت که شورشیان نیز در برابر به چندین ایستگاه بازرسی حکومتی حمله بردند.

 

بر اساس این گزارش، مجموع کشته‌شدگان امروز نبرد سوریه در سراسر کشور به ۶۱ تن رسیده است.

 

این گزارش می‌گوید امروز نواحی گسترده‌ای در سوریه از جمله شهرکی در استان درعا، حمص، قصیر، حلب و دمشق، پایتخت کشور صحنه جنگ بوده است.

 

از ماه مارس سال گذشته که قیام مردم سوریه علیه حکومت بشار اسد آغاز شد تاکنون حدود ۳۱ هزار تن در این کشور کشته شده‌اند. همچنین صدها هزار تن از شهروندان سوریه‌ای نیز در کشورهای اطراف پناهنده شده‌اند.

 

 

Share