Share

 پزشکان بدون مرز قصد داشتند در اصفهان، یکی از کانون‌های شیوع بیماری کووید ۱۹ بیمارستان صحرایی بر پا کنند. ۵۰ تخت ویژه برای درمان بیماران مبتلا به تنگی نفس همراه با یک کادر درمان حاذق. ایران اما محترمانه عذر پزشکان بدون مرز را خواست. همزمان بین تهران و واشنگتن یک جدال لفظی هم بر سر مسئولیت شیوع ویروس در جریان است.

پزشکان بدون مرز

رهبر جمهوری اسلامی شنبه گذشته (۳ فروردین) ادعا کرد که ویروس کرونا در آمریکا ساخته شده و احتمال داد که ممکن است آمریکا در صدد ارسال دارویی برای «گسترش بیشتر بیماری» یا «ماندگار شدن ویروس» باشد. خامنه‌ای حتی این ادعا را مطرح کرد که ممکن است نوعی از ویروس کرونا صرفاً برای ایران ساخته شده باشد. دو روز بعد از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی که به طور زنده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم پخش شد، علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که طرح بسیح ملی، برای مقابله با کرونا در ایران کفایت می‌کند:

«با تشکر از پزشکان بدون مرز. با اجرای طرح بسیج ملى مقابله با کرونا و نیز استفاده از تمام ظرفیت درمانی نیروهاى مسلح، فعلاً نیازى به برپایى تخت بیمارستانى توسط نیروهاى خارجى نیست و این حضور منتفی است.»

یکشنبه گذشته پزشکان بدون مرز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کردند در اصفهان به عنوان دومین کانون شیوع کووید ۱۹ در ایران یک بیمارستان صحرایی با ۵۰ تخت‌خواب و ۹ پزشک دایر می‌کنند. این تجهیزات و پزشکان از بوردو فرانسه به ایران اعزام شده بودند.

پزشکان بدون مرز دراطلاعیه خود یادآوری کرده بودند که این بیمارستان صحرایی از امکانات مراقبت‌های ویژه برای درمان موارد حاد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ برخوردار است. این بیماران به دلیل کاهش غلظت اکسیژن در خون به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) نیاز دارند. پزشکان بدون مرز سال گذشته هم در سیل سراسری در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان به یاری زلزله‌زدگان شتافته بودند. در آن زمان مانعی برای فعالیت آن‌ها وجود نداشت.

سردار نصرالله فتحیان، مدیر هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت کرونا دوشنبه ۴ فروردین گفت:

«دانشمندان در ایران در حال بررسی حمله بیولوژیک بودن کرونا علیه ملت هستند و حتی این مسئله در حال بررسی است که ویروسی علیه ایرانیان ساخته شده باشد.»

فتحیان در ادامه سخنان خود  گفت:

«فرضیه حمله بیولوژیک ویروس کرونا علیه ایرانیان در حال بررسی است و احتمال آن رد نشده است (…) حتی این شائبه مطرح است که ویروس خاص ژن ملت ایران ساخته شده باشد که تمام این فرضیه‌ها در حال بررسی است.»

همزمان با این تحولات یک جدال لفظی هم بین واشنگتن و تهران درباره اینکه چه کسی مسئول شیوع کرونا در جهان است اتفاق افتاده. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا چند ساعت قبل از اخراج محترمانه پزشکان بدون مرز، با انتشار بیانیه‌ای گفت سخنان ساختگی رهبر جمهوری اسلامی درباره  – به تعبیر وزیر خارجه آمریکا – «ویروس ووهان»، خطرناک است و مردم ایران و جهان را در معرض خطر بزرگ‌تری قرار می‌دهد.

پمپئو جمهوری اسلامی را متهم کرد که با پنهانکاری سبب گسترش کرونا در جهان شده و به سبب فساد اقتصادی، تجهیزات پزشکی و ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده را به جای آنکه در اختیار بیماران قرار دهد، روانه بازار سیاه کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم با انتشار پیامی در توییتر آمریکا را متهم کرد که با تحریم ایران مانع از مقابله موثر آن کشور با همه‌گیری ویروس کرونا شده است.

بیشتر بخوانید:

وزارت بهداشت: هیچ نقطه ایران عاری از کرونا نیست

Share