Share

یک نماینده مجلس ایران هشدار داد اگر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، به‌هنگام حضور در مجلس برای پاسخ به سئوالات نمایندگان، "بد حرف بزند، طرح عدم کفایت سیاسی‌اش به جریان خواهد افتاد."

 

موسی‌الرضا ثروتی به تارنمای خبرآنلاین گفت: "ما این‌همه تأکید داریم که تحریم‌ها در اقتصاد کشور اثر بالایی ندارد، بعد ایشان (احمدی‌نژاد) صحبت می‌کند و همه گناه‌ها را گردن تحریم می‌اندازد و ما را دشمن‌شاد می‌کند، لذا به دلیل این صحبت‌ها و برخی موارد دیگر، نماینده‌ها در فکر عدم کفایت سیاسی ایشان هستند."

 

بر اساس قوانین ایران، طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور به امضای دو سوم نمایندگان مجلس نیاز دارد. در حال حاضر که شمار نمایندگان مجلس ایران ۲۹۰ نفر است، دست‌کم ۱۹۴ نماینده باید این طرح را امضا کنند.

 

اگر در جریان بررسی این طرح، نمایندگان به عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور رأی بدهند، این تصمیم باید مورد تأیید رهبر ایران نیز قرار گیرد.

 

موسی‌الرضا ثروتی، نماینده مجلس: بار قبل که آقای رئیس‌جمهور به مجلس آمد ما به ایشان احترام گذاشتیم، ولی این سری مثل قبل صحبت نمی‌کنیم

ثروتی افزود: "یک بار عدم کفایت سیاسی ایشان در زمان خانه‌نشینی آقای احمدی‌نژاد در مجلس هشتم امضا شد و به حد نصاب هم رسید ولی چون ایشان فردای آن روز به سر کار برگشت، مسئله منتفی شد."

 

اشاره این نماینده مجلس به ماجرای ۱۱ روز خانه‌نشینی احمدی‌نژاد در اعتراض به دخالت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در قضیه وزیر اطلاعات است.

 

در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ محمود احمدی‌نژاد، حیدر مصلحی را از وزارت اطلاعات برکنار کرد اما بلافاصله رهبر جمهوری اسلامی با این تصمیم احمدی‌نژاد مخالفت کرد. بعد از این مخالفت بود که رئیس‌جمهور ایران ۱۱ روز از حضور در دفتر کارش خودداری کرد.

 

ثروتی درباره طرح سئوال از احمدی‌نژاد نیز گفته است: "بار قبل که آقای رئیس‌جمهور به مجلس آمد ما به ایشان احترام گذاشتیم، ولی این سری مثل قبل صحبت نمی‌کنیم."

 

وی افزوده است: "این بار بدون رودربایستی صحبت می‌کنیم تا ایشان دیگر جرأت نکند با آن ادبیات صحبت کند، وقتی رئیس‌جمهور حرمت خود و نظام و نماینده‌ها را نگه نمی‌دارد، باید به زبان خودش با او صحبت کرد."

 

برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد پس از ماه‌ها کشمکش بر سر طرح سئوال از رئیس‌جمهور، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برای پاسخگویی به نمایندگان به مجلس هشتم ایران رفت.

 

احمدی‌نژاد در حالی به سئوالات نمایندگان پاسخ گفت که سخنان خود را با شوخی‌های پی‌درپی همراه کرد. این نوع سخن گفتن احمدی‌نژاد، اعتراض نمایندگان مجلس را در پی داشت.

 

نمایندگان پس از پایان بررسی طرح سئوال از رئیس‌جمهور در بیانیه‌ای اعلام کردند نتیجه طرح سئوال از رئیس‌جمهوری "موجب اقتدار مجلس و به نفع و صلاح کشور و ملت" نبود و "سرمایه باارزشی بدون منفعت درخور" به هدر رفته است.

 

در همین حال هفته گذشته نیز طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد بار دیگر به جریان افتاد.

 

اکنون به گفته امضاکنندگان طرح سئوال از احمدی‌نژاد، "نمایندگان بنا دارند در طرح سئوال از رئیس‌جمهور مباحثی همچون نوسانات بازار ارز و نابسامانی اقتصادی که بر حوزه پولی کشور حاکم است را مطرح کنند."

 

دو روز پیش یکی از نمایندگان مجلس ایران که نامش فاش نشد به خبرگزاری مهر گفت طرح سئوال از رئیس‌جمهوری به امضای ۹۳ نماینده مجلس رسیده است.

 

وی افزود: "طراحان این طرح به‌دنبال جمع‌آوری امضا تا بیش از ۱۰۰ امضا هستند تا در صورتی که امضاکنندگان تحت فشار امضای خود را از طرح برداشتند، طرح مذکور نصاب لازم را برای ارائه به هیئت رئیسه مجلس داشته باشد."

 

بنا بر قانون اساسی ایران برای سئوال از رئیس‌جمهور باید یک چهارم نمایندگان، طرح سئوال را امضا کنند. در حال حاضر که مجلس ایران ۲۹۰ نماینده دارد، این طرح برای عملی شدن باید دست‌کم امضای ۷۳ نماینده را داشته باشد.

 

 

Share