Share

اقتصاد آمریکا تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته است. دولت ترامپ در ادامه یکجانبه‌نگری و اخذ سیاست‌های حمایتی، بیشترین رقم در طول تاریخ آن کشور برای مقابله با یک بحران را به مقابله با کرونا اختصاص داد.

ویروس کرونا با سرعت در آمریکا در حال شیوع است. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که ممکن است کانون بعدی شیوع ایالات متحده باشد (عکس: توییتر)

چهارشنبه  ۲۵ مارس/۶ فروردین سناتورها و کاخ سفید بر سر طرح مشوق اقتصادی ۲ تریلیون دلاری ( ۲ هزار میلیارد دلاری)  به توافق رسیدند. این بسته تشویقی بیشترین رقمی است که در طول تاریخ آمریکا برای مواجهه با یک بحران اختصاص داده شده است. انتظار می‌رود تخصیص این مبلغ ظرف چند روز آینده صورت گیرد.

این بسته اقتصادی شامل پرداخت کمک هزینه  و مزایای بیکاری و پرداخت مستقیم پول به شهروندان آمریکایی است.

شیوع بیماری کرونا در جهان و آمریکا بر روی اقتصاد آمریکا تاثیر منفی داشته و افزایش بیکاری و رکود در بازار بورس از اثرات آنی بوده است.

در حالی‌که آمریکا با دو خطر تهدید بیماری کرونا و به باد رفتن دستاوردهای اقتصادی اخیر مواجه است، پرزیدنت ترامپ گفت که می‌خواهد تا عید پاک مردم به روال عادی زندگی برگردند.

دونالد ترامپ روز گذشته و پیش از تصویب لایحه بسته حمایتی در توییتی نوشت:

«مردم ما می‌خواهند که بر سر کارشان بازگردند، آنها فاصله اجتماعی و دیگر موارد را رعایت خواهند کرد، و از سالمندان با عشق و حمایت محافظت خواهد شد. ما می‌توانیم دو کار را همزمان انجام دهیم. معالجه نباید دشوارتر از معضل ( فعلی) باشد! کنگره باید اقدامی کند. ما با قدرت بازمی‌گردیم.»

بسته امداد اقتصادی مصوب کنگره، حاصل تلاش و مذاکرات طولانی و شبانه روزی میان سنای در کنترل جمهوری‌خواهان با دموکرات‌ها و کاخ سفید بود.

میچ مک‌کانل، سناتورجمهوری‌خواه از ایالت کنتاکی و رهبر اکثریت سنا پس از تصویب این طرح در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه در صحن سنا گفت: این (بسته اقتصادی) برای کشور ما در سطح سرمایه‌گزاری زمان جنگ است.

چاک شومر، سناتور دموکرات و رهبر اقلیت در سنا نیز خطاب به همه آمریکایی‌ها گفت: کمک در راه است.

این بسته اقتصادی که در تاریخ مدرن آمریکا بی سابقه بوده از مشابه پیشین آن هم به مراتب بزرگتر است. سال ۲۰۰۸  با تصویب کنگره، یک بسته اقتصادی ۸۰۰ میلیارد دلار برای عبور از بحران اقتصادی آن زمان  اختصاص داده شد.

از روز ۲۱ ژانویه و زمانی که نخستین مورد از ویروس کرونا در ایالت واشنگتن مشاهده شد مقام‌های بهداشتی بیش از ۵۴ هزار مورد ابتلا به ویروس را در سراسر آمریکا تایید کرده‌اند. تا کنون ۷۰۰ نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

موارد ابتلا به بیماری کرونا در تمامی ۵۰ ایالت آمریکا و پایتخت (واشنگتن دی‌سی) گزارش شده. در این میان ایالت نیویورک با بیش از ۲۶ هزار مورد ابتلا و ۲۷۱ مورد مرگ از سایر ایالت‌ها وضعیت وخیم‌تری دارد. ایالت‌های نیوجرسی، کالیفرنیا و واشنگتن دیگر ایالت‌هایی هستند که در آن‌ها بیش از ۲۰۰۰ نفر به کووید-۱۹  مبتلا شده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه ۲۴ مارس/ ۵ فروردین از رهبران ۲۰ کشور بزرگ صنعتی جهان خواست برنامه‌ای برای «زمان جنگ» شامل بسته‌ای از مشوق‌های اقتصادی به ارزش «میلیاردها دلار» برای صاحبان کسب‌وکارها، کارگران و خانواده‌ها در کشورهای در حال توسعه که با پیامدهای همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در حال مقابله‌اند، اختصاص دهند. دبیرکل سازمان ملل در بخشی از این نامه نوشت: «یادمان باشد که در دنیای در هم‌تنیده امروزی میزان قوی بودن ما فقط به اندازه ضعیف‌ترین نظام بهداشتی در جهان است.

بیشتر بخوانید:

گوترش: زمان همبستگی است و نه حذف

Share