Share

ویروس جدید کرونا در ایران به شکلی گسترده شیوع پیدا کرده و تمام کشور را فراگرفته است. زندان‌ها هم در امان نمانده‌اند و طبق گزارش‌های منتشر شده، ویروس به آن‌ها هم سرایت کرده است. در هفته‌های گذشته، خانواده زندانیان سیاسی و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری، خواستار آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی شده‌اند، اما قوه فضاییه تاکنون تنها با مرخصی تعداد محدودی از زندانیان سیاسی موافقت کرده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق‌بشر محبوس در زندان اوین هم که روز دوشنبه ۲۶ اسفند با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به عدم موافقت با مرخصی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی، همراه با ناهید بهشید اعتصاب کرده بود، همچنان بدون اعطای آزادی یا مرخصی در زندان به سر می‌برد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در گفت‌وگو با زمانه درباره آخرین وضعیت همسرش می‌گوید که او روز جمعه اول فروردین بعد از آزادی ناهید بهشید، از هم‌بندی‌های نسرین ستوده، به اعتصاب غذای خود پایان داده است. به درخواست‌های آنها برای آزادی نسرین ستوده اما هیچ پاسخی داده نشده است.

  • گفت‌وگوی زمانه با رضا خندان، همسر نسرین ستوده را بشنوید:

به گفته رضا خندان اعتصاب غذای نسرین ستوده به صورت محدود بوده است:

«ایشان روز جمعه اعتصاب غذایشان را شکستند، دلیلش این بود که دو روز قبل از شکستن اعتصاب غذا تماس گرفتند و گفتند که این بار اعتصاب غذای ما محدود بوده. در واقع اعتصاب غذا از آنجا آغاز شد که از مرخصی خانم بهشید جلوگیری به عمل آمد چون سن بالایی دارند و به طبع شرایط زندان هم برایشان سخت‌تر بود، تصمیم گرفته بودند اعتصاب کنند اما اعتصاب‌ محدود بود و با آزادی ایشان روز جمعه اول عید هم ایشان و هم‌بندی دیگرشان، خانم رضوانه خان‌بیگی که پیوسته بودند به این دو نفر، اعتصاب‌ خود را شکستند.»

رضا خندان تأیید می‌کند که با وجود درخواست‌ها و نامه‌نگاری‌های متعدد، هیچ تغییری در وضعیت نسرین ستوده داده نشده است و تاکنون خبری از موافقت با آزادی یا اعطای مرخصی به او نیست.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، روز ۲۹ اسفند ماه اعلام کرد حدود ۱۰ هزار زندانی مشمول عفو رهبری خواهند شد که بیش از یک دوم این تعداد (یعنی حدود پنج هزار نفر) زندانیان امنیتی هستند.

با توجه به اینکه امکان بررسی صحت این ادعا وجود ندارد، اما در طی هفته‌های گذشته تعداد محدودی از زندانیان سیاسی-امنیتی موفق شدند به مرخصی بیایند یا از زندان آزاد شوند.

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، پیشتر در گفت‌وگو با زمانه، با اشاره به اعزام به مرخصی برخی افراد دخیل در پرونده‌های مربوط به اختلاس در کشور و ممانعت از به مرخصی رفتن نسرین ستوده و نرگس محمدی از سوی قوه قضاییه، گفته بود:

«ما در روزهای اخیر شاهد این هستیم که دختر آقای نعمت‌زاده یعنی شبنم نعمت‌زاده که به جرم احتکار دارو و اختلاس به ۲۰ سال حبس محکوم شده، می‌تواند از حق مرخصی استفاده کند یا در نمونه‌ دیگر، حسین فریدون، برادر رئیس جمهوری ایران که به اتهام اختلاس در دادگاه به شش سال حبس محکوم شده به مرخصی اعزام شده است اما زندانیان سیاسی همچون نرگس محمدی و نسرین ستوده همچنان از مرخصی محروم مانده‌اند.»

رضا خندان، همسر نسرین ستوده هم صدور بخشنامه‌های رئیس قوه قضاییه را بیشتر تبلیغاتی می‌داند، چرا که بر اساس قانون زندانیان بعد از سپری کردن نصف مدت زمان حبس خود بایستی مشمول آزادی مشروط شوند، اما عملا بسیاری از زندانیان بعد از سپری کردن این دوران همچنان در زندان مانده‌اند و عفو هم شامل حال آنها نشده است.


در همین زمینه:

آخرین وضعیت نسرین ستوده در گفت‌وگو با رضا خندان

شیرین عبادی: چرا اختلاس‌گرها مرخص شدند اما نسرین ستوده و نرگس محمدی نه؟

Share