Share

به گفته سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس نهم، قانون جدید مجازات اسلامی به شورای نگهبان فرستاده می‌شود.

 

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس نهم امروز چهارشنبه ١٩مهرماه با بیان این‌که قانون جدید مجازات اسلامی به‌زودی با رفع ایرادات به شورای نگهبان فرستاده می‌شود به خبرگزاری مهر گفت: "یکی از مهم‌ترین تغییرات قانون جدید مجازات اسلامی، حذف مجازات سنگسار و تغییر در قانون مربوط به حدود و قصاص افراد زیر ١٨ سال است."

 

وی در مورد حذف مجازات سنگسار گفت: "در قانون جدید که قرار است به صورت آزمایشی اجرا شود هیچ اشاره‌ای به حکم رجم یا سنگسار نشده است."

 

اسفنانی تأکید کرد:" البته در طول چند سال گذشته، این مجازات اجرا نمی‌شد و قضات سعی می‌کردند از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند."

 

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس: یکی از مهم‌ترین تغییرات قانون جدید مجازات اسلامی، حذف مجازات سنگسار و تغییر در قانون مربوط به حدود و قصاص افراد زیر ١٨ سال است

در ماده ٢٢۵ قانون جدید مجازات اسلامی بدون اشاره به مجازات سنگسار آمده است: "حد زنا در موارد زیر اعدام است: الف- زنا با محارم نسبی که موجب اعدام زانی و زانیه است. ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است. پ- زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است. ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است."

 

در ماده ٢١۵ این قانون در مورد اجرای "حد تازیانه" آمده است: "در حد زنا تازیانه به شدت و در سایر حدود به‌طور متوسط زده می‌شود، حد مرد در حالی که ایستاده و حد زن در حالی که نشسته است، اجرا می‌شود."

 

سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس نهم، در ادامه سخنان خود افزود: "با تصویب و اجرای لایحه مربوط به حدود و قصاص افراد زیر ١٨ سال چنانچه در کمال عقل و رشد افراد زیر ١٨ سال شبهه‌ای ایجاد شود حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی‌شود."

 

این نماینده مجلس مجازات‌های تعزیری برای افراد زیر ١٨ سال را بر اساس مصوبه یادشده با افراد بالای ١٨سال متفاوت دانست و اضافه کرد: "همچنین دیگر افراد زیر ١٨ سال به زندان محکوم نخواهند شد و به مراکز تربیتی همچون کانون اصلاح و تربیت منتقل می‌شوند."

 

اسفنانی با بیان این‌که قانون جدید مجازات اسلامی پیش از ابلاغ از سوی رئیس‌جمهور به خاطر ایرادات شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شد، افزود: "پس از بررسی ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون قضائی مجلس قرار شد این قانون دوباره به کمیته تخصصی برود تا با رفع ایرادات  دوباره به شورای نگهبان فرستاده شود."

 

دیده‌بان حقوق بشر: با وجود این که جرم ارتداد و مجازات سنگسار در قانون جدید مجازات اسلامی دیده نمی‌شود، اما به قضات اجازه داده شده است با استناد به منابع شرعی و فتواهای مراجع همچنان به محاکمه متهمان به ارتداد و صدور حکم سنگسار مبادرت ورزند

دیده‌بان حقوق بشر شهریورماه سال جاری، با انتشار بیانیه‌ای با عنوان "قانونی کردن سرکوب: ارزیابی قانون جدید مجازات در ایران" خواستار لغو قانون جدید مجازات اسلامی در ایران شد و اعلام کرد: "با وجود این که جرم ارتداد و مجازات سنگسار در قانون جدید مجازات اسلامی دیده نمی‌شود، اما به قضات اجازه داده شده است با استناد به منابع شرعی و فتواهای مراجع همچنان به محاکمه متهمان به ارتداد و صدور حکم سنگسار مبادرت ورزند."

 

دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرده بود که برخلاف اظهارات برخی مقام‌های دولتی ایران، قانون جدید اعدام محکومان زیر ١٨ سال را در مورد مرتکبان تمامی جرایم منع نمی‌کند و تنها برای کودکانی که مرتکب جرایم تعزیری، مانند جرایم مرتبط با مواد مخدر می‌شوند، به جای اعدام، مجازات‌های تربیتی و بازپروری پیش‌بینی کرده است.

 

از سوی دیگر، این قانون همچنان سن بلوغ قانونی را برای پسران ۱۵ سال و برای دختران ۹ سال تعیین کرده است. بنابراین، اگر قاضی به این نتیجه برسد که یک دختر ۹ ساله یا پسر ۱۵ ساله قدرت تشخیص ماهیت و عواقب عمل مجرمانه خود را داشته است، می‌تواند او را در ارتباط با اتهاماتی مانند "محاریه با خدا" یا لواط یا قتل به اعدام محکوم کند.

 

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرده بود جمهوری اسلامی ایران در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که افراد زیر ١٨ سال را اعدام کرده است. در سال ۲۰۱۱ شمار افراد خردسالی که در ایران به اعدام محکوم شده و در انتظار اجرای حکم بودند دست‌کم به ۱۴۳ نفر رسیدند.

 

کمیته بین‌المللی علیه سنگسار و اعدام، فهرستی از قربانیان حکم شرعی- اسلامی سنگسار را در میان سال‌های ۱۹۸۰ تا جولای ۲۰۱۰ گردآوری کرده است.

 

برپایه این گزارش، به طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضایی سنگسار صادر شده است که از میان آنها، ۲۱ مورد به اجرا درآمده و ۱۵ مورد نیز، در نهایت با تبرئه متهمان، اجرا نشده است.

 

در این فهرست، به اجرای ۱۰۹ مورد سنگسار اشاره شده است. افزون بر سکینه محمدی‌آشتیانی، به نام ۲۴ قربانی دیگر محکوم به سنگسار نیز اشاره شده است که اسامی‌ آنها از طریق رسانه‌ها منتشر شده است و تلاش‌ها برای توقف و لغو این احکام آنها کماکان ادامه دارد.

 

 

Share