Share

هم‌زمان با بالا گرفتن بحران کرونا در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در راستای اجرای آخرین تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت، از به تعلیق درآمدن تمامی پروازهای بین المللی در ترکیه خبر داد.

نمایی از میدان استقلال استانبول پس از شیوع کرونا

به نوشته وبسایت خبری الجزیره، رجب طیب اردوغان روز جمعه، ۲۸ مارس/ ۹ فروردین‌ماه در یک کنفرانس خبری با اشاره به اعمال محدودیت‌های تازه برای مهار ویروس کرونا در ترکیه، اعلام کرد که کلیه پروازهای بین المللی از مقصد ترکیه به کشورهای دیگر و بالعکس لغو شده است.

او همچنین در زمینه اجرای تدابیر گسترده دولت ترکیه با هدف کنترل ویروس کرونا در روزهای آینده، گفت به غیر از لغو مسافرت‌های خارجی در این کشور، سفرهای بین شهری و داخلی در این کشور نیز تنها با مجوز استانداری‌ها صورت خواهد گرفت.

او در گفته‌های امروز خود اما اشاره دقیقی به زمان پایان این محدودیت‌ها نکرد.

«مدت زمان این اقدامات به عزم مردم ما برای پیروی از دستورالعمل‌ها بستگی دارد. مردم باید صبر پیشه کرده و در این راه فداکاری کنند. در صورت رعایت دقیق همه تدابیر، در کمترین زمان ممکن بر این بحران غلبه خواهیم کرد.»

اردوغان همچنین از بسته شدن مناطق تفریحی، جنگل‌ها، پارک‌ها و مراکز تجمع شهروندان در روزهای آینده خبر داد.

در روزهای اخیر و به دنبال لغو برخی پروازهای بین المللی در ترکیه، مسافران مانده در فرودگاه‌ استانبول اقدام به برپائی تجمعات اعتراضی در این فرودگاه کردند. تجمعاتی که از سوی پلیس و دیگر نیروهای امنیتی ترکیه به خشونت کشیده شد.

 در چند روز گذشته، صدها مسافر از کشورهای مختلف در فرودگاه‌های ترکیه در انتظار شروع دوباره پروازها و بازگشت به کشور خود هستند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد نهادهای دولتی در ترکیه نتوانسته‌اند جلوی شیوع رو به گسترش کرونا در این کشور را بگیرند. فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه روز ۲۷ مارس/ هشتم فروردین ماه، با شرکت در نشست هیئت علمی بررسی کرونا در آنکارا اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۶۹ تن دیگر در ترکیه کرونا مبتلا شده و هم‌زمان ۱۷ نفر دیگر نیز بر اثر این بیماری جان باختند. با اعلام این خبر، شمار قربانیان کرونا در ترکیه به ۹۲ نفر رسیده و تعداد مبتلایان از ۵هزار و ۷۰۰ نفر گذشته است.

رجب طیب اردوغان اما در کنفرانس خبری امروز خود اعلام کرد که اجازه نمی‌دهیم این روزها کسی در کشورمان گرسنه بماند یا مورد ظلم و بدرفتاری واقع شود.

او با مقایسه مدیریت بحران کرونا در ترکیه و کشورهای دیگر خطاب به شهروندان اعلام کرد که عدم پیروی از قوانین از سوی مردم در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، منجر به اتفاقات ناگواری شده است.

او گفت: «هیچ مشکلی در تامین مواد غذایی و دارو نداریم. نباید تعلل کنیم، چون با تهدید جدی مواجه هستیم. اگر اقدامات خود را دقیق انجام دهیم، می‌توانیم امیدواریم باشیم که هرچه سریع‌تر این مشکل را رفع کنیم.»

قرار است محدودیت‌های جدید دولت ترکیه در ۳۰شهر و مرکز تجاری و با تشکیل یک هیئت مدیره فراگیر در ۸۱ استان این کشور به اجرا گذاشته شود.

رئیس جمهوری ترکیه در حالی از انجام اقدامات سخت گیرانه در روزهای آینده در کشور خود خبر می‌دهد که کمتر از دو هفته پیش از این درباره تأثیرات شیوع کرونا بر اقتصاد ترکیه گفته بود که اگر ترکیه بتواند شیوع ویروس کرونا را در هفته‌های آینده مهار کند فرصت‌های اقتصادی بزرگی پیش رو خواهد داشت.

در همین زمینه:

اردوغان: کرونا می‌تواند به نفع ترکیه باشد

Share