Share

در افغانستان طالبان می‌گوید هیئت مذاکره کننده حکومت را نمی‌پذیرد. مشاور ارشد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از این گروه خواست بهانه‌گیری نکنند و هیئت‌شان را برای گفت‌وگو تعیین کنند.

هیئت طالبان در مذاکرات مسکو نوامبر 2018ــ منبع: AFP

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عامه و استراتژیک، یکشنبه ۱۰ فروردین در واکنش به بیانیه طالبان، از این گروه خواست به جای بهانه‌گیری هیئت‌شان را برای شروع مذاکره تعیین کنند.

طالبان شنبه ۹ فروردین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با تیمی وارد مذاکره می‌شوند که براساس توافقات انجام‌شده و معیارهای وضع‌شده تشکیل شود.

این گروه که اسفند ۹۸ با نماینده ایالات متحده آمریکا توافق‌نامه موسوم به «آوردن صلح به افغانستان» را امضاء کرد، هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را «خلاف متن توافق‌نامه‌ ایالات متحده و طالبان» دانسته و اعلام کرده بود: «تا کنون یک تیم باصلاحیت، صلح‌خواه و همه‌شمول برای مذاکره با این گروه تعیین نشده است».

مشاور ارشد اشرف غنی اما گفت که «هیأت جمهوری اسلامی افغانستان از تمام مردم افغانستان نمایندگی می‌کند؛ علما، فعالان مدنی، زنان، نمایندگان احزاب سیاسی و نماینده‌ی حکومت در ترکیب آن شامل‌اند.».

عمر بیانیه طالبان را «بهانه‌گیری» خواند و افزود: «دولت افغانستان تمامی اقدامات لازم را انجام داده است و طالبان نباید دیگر بهانه‌گیری کنند».

او از گروه طالبان خواست که هیأت‌شان را انتخاب کنند و گفت: دولت افغانستان به این کار ندارد که در ترکیب هیئت آن‌ها «کی‌ها شاملند و از کی نمایندگی می‌کند.».

وحید عمر درباره زمان آغاز گفت‌وگو میان طالبان و حکومت افغانستان هم گفت: «هر زمانی که هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان انتخاب شود، مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز خواهد شد».

یک روز قبل (نهم فروردین) هم ناجیه انوری، سخنگوی وزارت صلح افغانستان در واکنش به بیانیه طالبان در توییتر نوشت: «هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان بعد از مشوره گسترده با اقشار مطرح و تاثیرگذار جامعه افغانی ایجاد شده است. تأمین مشارکت مردم و همه‌شمول بودن هیئت به دولت افغانستان تعلق می‌گیرد، نه به گروه طالبان . در این مذاکرات در مقابل طالبان تنها ج. ا. ا وجود دارد. جنگ طالبان با دولت است و این هیئت را دولت تنظیم و اعلام نموده است. مداخله در امور طرف مقابل مذاکره، غیرقابل انتظار است».

حکومت افغانستان ۷ فروردین امسال یک هیئت ۲۱ نفره برای گفت‌وگو با طالبان تشکیل داد. ریاست این هیئت به محمدمعصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی سپرده شده است.

طالبان پیش از این، پس از سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به افغانستان اعلام کرده بود که هیئت مذاکره کننده را تعیین می‌کند و یک هیئت برای نظارت بر آزادی زندانیان این گروه به بگرام اعزام می‌کند.

طالبان و حکومت افغانستان ششم فروردین در یک کنفرانس ویدئویی بر سر آزادی زندانیان این گروه به توافق رسیدند و در نخستین گام قرار است ۱۰۰ تن از زندانیان این گروه آزاد شوند.

طالبان پیش از این خواستار آزادی ۵ هزار زندانی خود از سوی حکومت افغانستان  به عنوان پیش شرط آغاز گفت‌وگو‌ها شده و آن را بخشی از توافق این گروه و آمریکا عنوان کرده بود.

اشرف غنی اما گفته بود که حکومت افغانستان پیش شرط آزادی زندانیان طالبان را نمی‌پذیرد.


در همین زمینه:

Share