Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۳۰ مارس/ ۱۱ فروردین دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی برای جلوگیری از شیوع کرونا در ایالات متحده را به مدت ۳۰ روز دیگر تا پایان آوریل سال جاری تمدید کرد.

جمعه ۱۰ ژانویه/ ۲۰ دی: دونالد ترامپ، رئیس جمهمری آمریکا (عکس: آرشیو)

شامگاه یکشنبه، آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا که طی روزهای اخیر همراه پرزیدنت ترامپ در کنفرانس‌های خبری روزانه درباره شیوع ویروس کرونا حضور داشت هشدار داد که ممکن است میلیون‌ها شهروند‌ آمریکایی به بیماری کووید ۱۹مبتلا شوند. این مقام آمریکایی همچنین احتمال داد که  بین ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار آمریکایی در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دهند.  ترامپ دوشنبه در یک نشست خبری در کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت:

«نقطه اوج فوت‌شدگان احتمالا تا دو هفته آینده فرامی‌رسد. هیچ چیزی بدتر از آن نیست که قبل از پیروزی اعلام پیروزی کنیم.»

رئیس جمهوری سپس خطاب به شهروندان آمریکایی گفت:

«هرچه بهتر [فاصله گذاری اجتماعی] را رعایت کنید، به همان اندازه زودتر از این کابوس خلاص می‌شویم.»

این دستورالعمل از شهروندان آمریکایی می‌خواهد تا هر زمان ممکن از خانه کار کنند، از سفرهای غیر ضروری جلوگیری کنند، از تجمعات بیش از ۱۰ نفر دوری کنند و در صورت بروز علائم بیماری بلافاصله در خانه بمانند. فرمانداران ایالت‌ها اما برای مقابله موثر با شیوع کرونا خواهان تعطیلی کسب و کارها و قرنطینه خانگی هستند.

فرمانداران ۲۱ ایالت آمریکا کسب و کارها را تعطیل کرده‌اند و از شهروندان خواسته‌اند در خانه‌ها بمانند. نیمی از جمعیت ۳۳۰ میلیونی ایالات متحده به این ترتیب قرنطینه شده است.

تا بامداد دوشنبه در ایالات متحده آمریکا ۱۴۲۶۳۷ مورد قطعی ابتلا به کووید ۱۹ به ثبت رسیده است. ۲۴۸۵ نفر هم تاکنون جان خود را از دست داده‌اند. این موارد ابتلا مانند سایر کشورهای درگیر بر اساس نتایج آزمایشگاهی به ثبت رسیده و بیانگر تعداد دقیق مبتلایان نیست.

بیشتر بخوانید:

بالاترین میزان ابتلا به کرونا در جهان در آمریکا ثبت شد

Share