Share

پس از توافق ترامپ و پوتین برای مذاکره درباره بازار نفت، بهای جهانی نفت که در پایین‌ترین حد خود در ۱۸ سال اخیر معامله می‌شود، اندکی افزایش یافت.

نفت همچنان در پایین‌ترین حد بهای خود در ۱۸ سال اخیر معامله می‌شود ـ عکس از آرشیو

نفت همچنان در پایین‌ترین حد بهای خود در ۱۸ سال اخیر معامله می‌شود ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه در یک تماس تلفنی توافق کردند به تلاش‌های خود برای بازگرداندن ثبات به بازارهای نفت بیفزایند، بهای جهانی نفت صبح روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین / ۳۱ مارس اندکی افزایش یافت. با این حال به‌دلیل تأثیر ویروس کرونا بر تقاضا، نفت همچنان در پایین‌ترین حد بهای خود در ۱۸ سال اخیر معامله می‌شود.

صبح سه‌شنبه بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ۱۹ سنت افزایش، معادل ۰,۸ درصد، به ۲۲ دلار و ۹۵ سنت رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت نیز با ۵۹ سنت افزایش، معادل ۲,۹ درصد، ۲۰ دلار و ۶۸ سنت معامله شد. بهای هر دو شاخص مهم نفت روز گذشته به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۲ رسیده بود.

روز گذشته، دوشنبه ۱۱ فروردین / ۳۰ مارس، کرملین از تماس تلفنی پوتین و ترامپ خبر داد و اعلام کرد که بر اساس این مکالمه تلفنی، مقام‌های ارشد انرژی دو کشور قرار است درباره چگونگی بازگرداندن ثبات به بازارهای نفتی مذاکره کنند.

در بیانیه کرملین آمده بود: «آن‌ها (پوتین و ترامپ) به تبادل نظر درباره وضعیت کنونی بازار جهانی نفت پرداختند و توافق کردند که رایزنی‌های آمریکا و روسیه درباره این موضوع از طریق وزیران انرژی ادامه پیدا کند.»

این گفت‌وگو در شرایطی انجام شد که توافق‌نامه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و سایر تولیدکنندگان از جمله روسیه (معروف به «اوپک پلاس») برای کاهش تولید نفت به‌منظور حفظ قیمت‌ها، در اوایل ماه جاری میلادی شکسته شد و به سقوط ۱۰ درصدی قیمت جهانی نفت انجامید. آمریکا نیز به این دلیل از روسیه و عربستان سعودی انتقاد کرد.

عربستان سعودی جمعه گذشته اعلام کرد برای مذاکره با روسیه در جهت کاهش تولید نفت برای ثبات قیمت‌ها در بازار آمادگی ندارد. صنایع نفتی آمریکا تحت تأثیر کاهش فزاینده قیمت نفت قرار گرفته‌اند. در روزهای گذشته واشنگتن ریاض را برای از سرگیری مذاکرات با روسیه تحت فشار قرار داده بود. یک مقام بلندپایه روس جمعه گذشته گفته بود تعداد زیادی از کشورهای تولیدکننده نفت برای کاهش تولید و همکاری با روسیه در جهت به ثبات رساندن بازار اعلام آمادگی کرده‌اند.

ترامپ پیش از تماس تلفنی با پوتین خواهان پایان بخشیدن به جنگ نفتی عربستان سعودی و روسیه شده بود.

بیشتر بخوانید:

سقوط کم‌‌سابقه قیمت نفت به ۲۳ دلار

Share