Share

پس از آنکه رئیس جمهوری آمریکا از روسیه و عربستان خواست جنگ نفتی را کنار بگذارند و با هم بر سر میزان تولید به توافق برسند، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت. پرزیدنت ترامپ گفته بود جنگ نفتی عربستان و روسیه صنایع نفتی را ویران می‌کند.

بحران کرونا و  جنگ نفتی عربستان و روسیه صنابع نفتی را تهدید می کند (عکس آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز پنجشنبه ۲ مارس/ ۱۳ فروردین قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی با افزایش نزدیک به ۶ درصد به ۲۶ دلار و ۲۰ سنت رسید و نفت اینترمدیت تگزاس هم با افزایش حدود چهار و نیم درصد به قیمت ۲۱ دلار و ۲۵ سنت در بازارهای جهانی معامله شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی قبل از آن از گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه خود با رهبران روسیه و عربستان سعودی خبر داده و گفته بود که از  ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان خواسته است در طی روزهای آینده به جنگ نفتی خاتمه دهند، از تولید نفت و سریز کردن آن به بازارها دست بردارند و با کاهش تولید، قیمت نفت را به ثبات برسانند. ترامپ یادآوری کرد که جنگ نفتی عربستان و روسیه سبب ویرانی صنایع نفتی می‌شود. رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد که قیمت نفت به زودی به قبل از فروپاشی اتحاد اوپک و غیراوپک بازمی‌‌گردد:

«فکر می‌کنم روسیه و عربستان سعودی در آینده نه چندان دور با هم به طریقی به توافق می‌رسند. برای اینکه [این وضع] هم به ضرر روسیه و هم به ضرر عربستان سعودی است.»

عربستان سعودی برای تأمین مخارج خود به نفت ۸۰ دلاری و روسیه به نفت ۴۰ دلاری و ایالات متحده آمریکا برای ادامه بهره‌برداری از چاه‌های نفت خود به نفت گران‌تر از ۲۰ دلار نیاز دارد. بعد از فروپاشی اوپک و غیراوپک به سبب اختلاف عربستان سعودی با روسیه بر سر نحوه کاهش تولید نفت و سهم روسیه از کاهش، قیمت نفت در نخستین گام ۱۰ درصد سقوط کرد. همه‌گیری ویروس کرونا در جهان و توقف پروازها و قرنطینه بیش از سه میلیارد نفر در جهان نیاز به نفت را کاهش داد و شیب سقوط قیمت نفت افزایش پیدا کرد.

لاچلان شاو، تحلیلگر بانک ملی استرالیا در مصاحبه با خبرگزاری رویترز درباره چشم‌انداز قیمت نفت گفت:

«اوپک، عربستان و روسیه ممکن است اختلافات خود را حل کنند، اما کار زیادی از اوپک ساخته نیست. زیرا شوک کاهش تقاضا به دلیل ویروس کرونا بسیار عظیم بوده است. واقعیت این است که اگر اوضاع تغییر نکند ظرفیت مخازن ذخیره نفت جهان در طی چند ماه آینده پر خواهد شد و این تاثیر بسیار مخربی بر قیمت نفت خواهد گذاشت.»

سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت‌خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگو است. قیمت این سبد حدود ۲۱ دلار تعیین شده و به دلیل تحریم نفتی ایران، نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهانی بر اقتصاد ایران تأثیر چندانی ندارد.

بیشتر بخوانید:

روسیه خواهان گسترش اوپک برای مقابله با سقوط قیمت نفت شد

Share