Share

طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران با ۱۰۲ امضا به هیئت رئیسه مجلس این کشور تحویل داده شده است.

 

خبرگزاری مهر امروز شنبه ۲۲ مهر گزارش داد این طرح روز چهارشنبه ۱۹ مهر به هیئت رئیسه مجلس ارسال شده است.

 

اگر این طرح به جریان بیفتد و مورد رسیدگی قرار گیرد، دومین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که یک رئیس‌جمهور باید به سئوالات نمایندگان مجلس پاسخ دهد.

 

نخستین بار نیز این اتفاق در اسفندماه ۱۳۹۰ افتاد که در آن هنگام نیز احمدی‌نژاد نخستین رئیس‌جمهوری بود که در برابر سئوالات نمایندگان قرار گرفت.

 

بر اساس قوانین ایران، طرح سئوال از رئیس‌جمهور باید به امضای یک چهارم نمایندگان مجلس برسد.
شمار نمایندگان مجلس ایران در حال حاضر ۲۹۰ نفر است که باید این طرح دست‌کم ۷۳ امضا داشته باشد. اما هفته گذشته امضاهای این طرح به ۷۱ نفر کاهش پیدا کرده بود.

 

اگر این طرح به جریان بیفتد و مورد رسیدگی قرار گیرد، دومین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که یک رئیس‌جمهور باید به سئوالات نمایندگان مجلس پاسخ دهد

پیشتر یکی از نمایندگان مجلس گفته بود : "طراحان این طرح به‌دنبال جمع‌آوری امضا تا بیش از ۱۰۰ امضا هستند تا در صورتی که امضاکنندگان تحت فشار امضای خود را از طرح برداشتند، طرح مذکور نصاب لازم را برای ارائه به هیئت رئیسه مجلس داشته باشد."

 

محورهای طرح جدید سئوال از احمدی‌نژاد را "آشفتگی بازار ارز، واردات گندم و واردات خودرو" تشکیل می‌دهد.

 

نمایندگان در این طرح نوشته‌اند: "از اسفند ماه ۱۳۹۰ تا امروز، خصوصأ در شهریورماه و نیمه اول مهرماه ۱۳۹۱، قیمت ارز خارجی نوسان زیادی داشته که باعث کاهش شدید ارزش پول ملی گردیده است، به‌طوری که پس از خودداری یک ماهه بانک مرکزی از تزریق ارز به بازار، در روز سه شنبه ۲۱/۶/۹۱ دلار هنگام صبح ۲۲۰۰ تومان، ظهر ۲۵۰۰ تومان و شب ۲۷۰۰ تومان قیمت گذاری شد و در روز ۱۱/۷/۹۱ نیز به نزدیک ۴۰۰۰ تومان رسید. این امر باعث افزایش شاخص تورم توام با رکود اقتصادی شده و فعالان اقتصادی را از برنامه ریزی برای کار خود بازداشته است."

 

در هفته‌های اخیر نرخ ارز در بازار ایران به شدت دچار نوسان شد.

 

نمایندگان افزوده‌اند: "در شش ماه اول سال ۹۱ ، مطابق اسناد گمرک، تعداد ۱۵ و ۷۰۰ خودروی خارجی با ارز مرجع وارد شده است و یا در اثر سخت‌گیری در تعیین قیمت تضمینی خرید گندم و صرف نکردن این قیمت برای کشاورزان، بخشی از گندم تولیدی به صورت خوراک دام مصرف شده و بخشی نیز به کشورهای همسایه قاچاق گردیده است و در نتیجه دولت ۲.۵ میلیارد دلار صرف واردات گندم کرده است.

 

آیا این قبیل کارها با اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر انقلاب سازگار است؟"به گفته مقامات وزارت جهاد کشاورزی ایران به دلیل بالان بودن قیمت خوراک دام، بخشی از گندم وارداتی به دام‌ها داده شده است.

 

 

Share