Share

پژوهشگران چینی گزارش داده‌اند که گربه‌ها در شرایط آزمایشگاهی به کرونا ویروس آلوده شده‌اند. همچنین نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه یک حیوان آلوده، ویروس را از طریق عفونت قطره‌ای به یک گربه سالم منتقل کرده است. در مقابل، ویروس در سگ‌ها ضعیف بود. ویروس کرونا خوک‌ها، مرغ‌ها و اردک‌ها را اما به هیچ‌وجه آلوده نمی‌کند. نتایج این تحقیق در preprint bioRxiv منتشر شده اما هنوز پژوهشگران مستقل آن را تأیید نکرده‌اند.

انسان و گربه‌اش در دوران آلودگی جهان به کرونا: یک رابطه صد هزار ساله گسسته می‌شود؟

مهندسان ژنتیک بر اساس تجریه و تحلیل‌هایی احتمال داده‌اند که کرونا ویروس از اوایل دسامبر/ آذر سال جاری از حیوانی به حیوان دیگر منتقل شود و جهش پیدا کند. هنوز مشخص نیست کدام حیوان.

طبق تجزیه و تحلیل ژنتیکی، احتمال دارد که کرونا ویروس از اوایل ماه دسامبر از یک حیوان به حیوان دیگر جهش کند، کدام حیوان، هنوز مشخص نیست. هنگام شیوع کرونا در استان ووهان چین گفته شده بود که کروناویروس جدید از طریق فروش گوشت خفاش در بازار ووهان به انسان سرایت کرد. اما مقامات چینی می‌گویند خفاش‌ها در آن زمان در خواب زمستانی بودند و در بازار هیچ خفاشی برای فروش عرضه نشده بود. بنابراین پژوهشگران تصور می‌کنند قبل از آنکه ویروس کرونا انسان را آلوده کند، میزبان واسطه‌ای را تحت تأثیر قرار داده است. پژوهشگران مرکز دامپزشکی هاربین در حال بررسی حیواناتی هستند که با انسان در تماس نزدیک و مداوم‌اند.

در این تحقیقات، پژوهشگران دوزهای زیادی از کوروناویروس را از طریق بینی به گربه خانگی تزریق کردند. با نمونه‌برداری‌هایی آلودگی گربه به کرونا ویروس شناسایی و اثبات شد. ریه و سایر اندام‌های گربه آزمایشگاهی اما سالم و از ویروس پاک بود. سپس دانشمندان هر گربه آلوده را در جوار سه گربه سالم قراردادند. گربه‌های سالم به ویروس آلوده شده بودند. پژوهشگران از این طریق به این نتیجه رسیدند که گربه آلوده به ویروس می‌تواند گربه‌های سالم را از طریق عفونت قطره‌ای مبتلا کند. این احتمال هم البته وجود دارد که گربه‌های سالم از مسیر دیگری به کرونا ویروس آلوده شده باشند.

بیشتر بخوانید:

ویروس جدید کرونا چه مدت روی سطوح و در هوا زنده می‌ماند؟

Share