Share

به گفته‌ی یک عضو شورای اسلامی شهر تهران، تا کنون ۲۰۰ تن از کارکنان شهرداری تهران به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده و ۱۰ تن نیز جان خود را از دست داده‌اند. مدیر عامل شرکت واحد تهران نیز از ابتلای ۴۰ تن از رانندگان شرکت واحد به ویروس کرونا و مرگ دو راننده خبر داده است. یک معاون شهرداری تهران نیز پیش‌تر از ابتلای ۱۰۰ تن از رانندگان شرکت واحد و کارکنان مترو تهران به کرونا خبر داده بود. این خبرها در حالی اعلام می‌شود که کارگران شهرداری تهران و رانندگان شرکت واحد و مترو بارها به فراهم نشدن امکانات بهداشتی و پیشگیری از سوی شهرداری اعتراض کرده‌اند. اما به جای پاسخگویی به اعتراض آن‌ها، مراکز کار بازگشایی شده و حضور گسترده مردم در خیابان‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی، تعداد بیشتری را در معرض ابتلا قرار داده است.

عکس از آرشیو

مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه ۱۷ فروردین در جلسه شورای شهر تهران گفت: «شهرداری تهران برای ارایه خدمات به شهروندان بهای سنگینی پرداخته است، به طوری که تعدادی از کارکنان و کارمندان شهرداری بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند.»

در اسفند ۹۸ اعلام شد مرتضی رحمان‌زاده شهردار منطقه ۱۳ تهران به کووید ۱۹ مبتلاست. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران پس از اعلام این خبر خود را قرنطینه کرد و آزمایش کرونا انجام داد. شورای شهر هم کار خود را به مدت یک هفته تعطیل کرد.

اما کارگران شهرداری که مطالبات معوقه هم دارند بدون بهره‌مندی از امکانات بهداشتی و حفاظتی در خیابان‌ها به کار ادامه دادند. به اعتراض رانندگان اتوبوس و مترو نیز توجهی نشد.

پس از تعطیلات نوروز در تهران خیابان‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی مملو از مردمی است که ناگزیرند سرکار بروند. محمود ترفع مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز روز یکشنبه ۱۷ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفت با آغاز فعالیت شرکت‌ها و ادارات تعداد مسافران زیاد شده است. این در حالی است که به گفته‌ی او از زمان شیوع کرونا در ایران تا کنون ۴۰ تن از رانندگان به کرونا مبتلا و دو تن نیز جان باخته‌اند.

رانندگان شرکت واحد تهران بارها به کوتاهی مسئولان در حفاظت از رانندگان از جمله جداسازی رانندگان از مسافران و در اختیار قراردادن وسایل بهداشتی اعتراض کرده‌اند. سندیکای کارگران و رانندگان شرکت واحد نوشته است شرکت واحد هنوز هم جداسازی رانندگان با مسافرین را که با کشیدن پلاستیک معمولی قابل انجام است در برخی اتوبوس‌ها انجام نداده است. ضدعفونی کردن اتوبوس‌ها با دقت انجام نمی‌شود و وسایل بهداشت فردی برای حفاظت از رانندگان نیز در اختیار آن‌ها قرار نگرفته است.


در همین زمینه:

کارگران شهرداری‌ها بدون مزد در صف اول مقابله با کرونا

Share