Share

چین سه‌شنبه ۷ آوریل/ ۱۹ فروردین ۳۲ مورد ابتلای قطعی به بیماری کووید ۱۹ را شناسایی کرد اما برای نخستین بار بعد از همه‌گیری ویروس کرونا جدید در آن کشور هیچیک از مبتلایان جان خود را از دست ندادند. ووهان، کانون شیوع از قرنطینه خارج می‌شود.

ووهان از قرنطینه خارج می‌شود

مقامات بهداشتی چین اعلام کردند برای نخستین بار بعد از قرنطینه ووهان که نخستین کانون شیوع کرونا ویروس جدید در جهان بود، هیچ مورد فوتی در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در این کشور به ثبت نرسیده است. همه موارد ابتلا به این بیماری هم که در چین به ثبت رسیده از خارج وارد کشور شده است.

شمار مبتلایان به کووید ۱۹ تاکنون در چین به ۸۱ هزار و ۷۴۰ تن و شمار جان‌باختگان هم به سه هزار و ۳۳۱ تن رسیده است در حالی که مجموع ناقلان خاموش هم به یک هزار و ۳۳ تن افزایش یافته است.

کمیسیون ملی بهداشت چین همچنین گزارش کرد با ترخیص ۸۹ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور، شمار کل بهبودیافتگان در چین به ۷۷ هزار و ۱۶۷ تن رسیده است. بر اساس این گزارش در مناطق هنگ‌کنگ، تایوان و ماکائو هم یک هزار و ۳۳۱ نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده، ۲۸۳ تن درمان و ۱۹ نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

ووهان مرکز استان هوبی نزدیک به ۷۶ روز است که در قرنطینه است .قرار است از بامداد پنجشنبه ۸ آوریل/چهارشنبه ۲۰ فروردین ووهان به طور کلی از قرنطینه خارج شود و مردم اجازه ورود به این شهر را پیدا کنند.

قرنطینه ووهان یک نمونه موفقیت‌آمیز از نحوه مقابله با ویروس کرونا در جهان به شمار می‌آید. هرچند که نمی‌توان به آمار وزارت بهداشت چین درباره تعداد قطعی مبتلایان اعتماد کرد، اما تجربه ووهان نشان می‌دهد که با توقف فعالیت اقتصادی، می‌توان جان شهروندان را نجات داد و از گسترش ابتلا به کووید ۱۹ جلوگیری کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی هفته گذشته اعلام کرده بود که قرنطینه شهرهای ایران مطابق الگوی چین میسر نیست. یکشنبه، ۱۷ فروردین  روحانی اعلام کرد کسب و کارها در ایران در شرایط محدود می‌توانند فعالیت‌های خود را آغاز کنند. وزارت صنعت هم رسما به واحدهای تولیدی اعلام کرده است که می‌بایست فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. روحانی که از پیامدهای اقتصادی بحران کرونا در کشور واهمه دارد، حالا از «بازگشایی» پلکانی ادارات و واحدهای تولیدی و قرنطینه هوشمند صحبت می‌کند.

فرمانده مقابله با کرونا در تهران روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها ۲۵ درصد افزایش یافته است. مجلس هم طرح سه فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور را ارائه داده است.

بیشتر بخوانید:

 جان مردم: موضوع تازه‌ای برای اختلافات جناحی در ایران

Share