Share

معاون سیاسی امنیتی استان کردستان ایران ادعا کرد که مصطفی سلیمی، زندانی سیاسی که از زندان سقز فرار کرده بود، مجدداً بازداشت و در همان زندان سقز اعدام شد، خاک ایران را ترک نکرده بود.

مصطفی سلیمی، زندانی سیاسی که از زندان سقز گریخت اما مجدداً بازداشت و اعدام شد (عکس: شبکه حقوق بشر کردستان)

مصطفی سلیمی اهل روستای «ایلو» از منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز در استان کردستان، ۱۷ فروردین سال ۱۳۸۲ بازداشت و با اتهاماتی نظیر «محاربه»، «سرقت مسلحانه» و «عضویت در احزاب اپوزسیون کرد» به حکم علیرضا گودینی، قاضی دادگاه انقلاب سقز به اعدام محکوم شد. او ۱۷ سال گذشته را بدون یک روز مرخصی در زندان سپری کرده بود. این زندانی سیاسی در جریان شورش زندانیان سقز ۸ فروردین ۹۹، همراه با ده‌ها زندانی دیگر از زندان سقز فرار کرد و پس از ۱۰ روز، در تاریخ ۱۸ فروردین دستگیر و اعدام شد. اعدام او موجی از انتقادات از مقامات اقلیم کردستان را در پی داشت. اکنون یک مقام سیاسی امنیتی در استان کردستان ایران ادعا کرده است که سلیمی موفق نشده بود به اقلیم کردستان عراق بگریزد و در خاک ایران بازداشت و به زندان سقز منتقل شد.

حسین خوش‌اقبال، معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان در مصاحبه با خبرگزاری امنیتی فارس، از خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران گفت:

«این شرور سابقه‌دار بعد از فرار از زندان با همکاری خوب مردم و اشراف اطلاعاتی در روستای سبدلو بین سقز و بانه دستگیر و به زندان سقز منتقل شد و سپس حکم وی که قبلا تائید شده بود در جمعه ۲۳ فرودین جاری اجرا شد.»

این مقام سیاسی امنیتی در ادامه این مصاحبه افزود:

«دستگیری این زندانی فراری توسط نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق کذب محض است.»

فاطمه کریمی مدیر شبکه حقوق‌ بشر کردستان درباره جزئیات بازداشت مجدد مصطفی سلیمی گفته بود:

«مصطفی سلیمی پس از خروج از ایران موفق به فرار از ایران شد. اما توسط نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق در حوالی شهر پنجوین بازداشت و طی روزهای اخیر به ایران تحویل داده شد.»

اداره پلیس سلیمانیه اقلیم کردستان عراق نیز گزارش‌ها درباره استرداد او به ایران را تکذیب و اعلام کرد که «به هیچ وجه نامی از مصطفی سلیمی در گذرگاه مرزی و اداره مهاجرت پلیس سلیمانیه ثبت نشده است.»

نظیم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران هم روز گذشته در مصاحبه با صدای آمریکای کردی گفته بود که اتحادیه میهنی در سلیمانه و همینطور حزب دموکراتیک کردستان عراق در استرداد سلیمی نقشی ایفا نکرده‌اند.»

دولت اقلیم کردستان اعلام کرده که در این‌باره تحقیق می‌کند. نتایج این تحقیق اما هنوز منتشر نشده است.

وکیل و خانواده مصطفی سلیمی از اجرای حمم اعدام او بی‌اطلاع بودند.

بیشتر بخوانید:

مصطفی سلیمی، زندانی سیاسی در زندان سقز اعدام شد

 

 

Share