Share

عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان زنجان، در چهارمین نامه خود به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ضمن اعتراض شدید نسبت به وضعیت نامطلوب این زندانی سیاسی نوشته است هر اتفاقی که برای دخترش بیفتد قطعا عمدی است و مسئولیت آن نه بر عهده‌ زندانیان پرخطر در زندان زنجان، که بر عهده‌ مسئولان است.

نرگس محمدی در زندان

نزدیک به دو ماه پس از تأیید رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران، مقامات قضایی بدون اتخاذ تمهیدات بهداشتی لازم در زندان‌ها، همچنان از اعزام به مرخصی بخش زیادی از زندانیان از جمله صدها زندانی عقیدتی و سیاسی و افراد در بازداشت موقت جلوگیری می‌کنند.

عذرا بازرگان در اعتراض به این وضعیت در نامه خود به ابراهیم رئیسی به نقل از دخترش نوشته است:

«نرگس می‌گوید در زندان‌های عادی به دلیل عدم بودجه کافی، وضعیت تغذیه بسیار بد است و غذای کافی، به خصوص میوه و سبزیجات وجود ندارد و سلامت جسمی زندانی در خطر است. از طرف دیگر به دلیل شرایط حاصل از شیوع کرونا و قطع کامل ملاقات‌ها به مدت طولانی و قرنطینه کامل زندان‌ها، زندانیان در شرایط روحی بسیار بدی قرار دارند.»

مادر نرگس محمدی در ادامه نامه خود وضعیت بد سلامت روانی زندانیان عادی محبوس در زندان زنجان را مد نظر قرار داده و به نقل از نرگس محمدی نوشته است که در شرایط سخت حاکم بر زندان‌های عادی، اضافه شدن شرایط پر اضطراب و قرنطینه کرونایی، آستانه تحمل و آسیب‌پذیری زندانیان را بسیار پایین آورده و رفتارهای پرخطر افزایش یافته است.

نرگس محمدی که در حال حاضر حکم ۱۶ سال زندان خود را در زندان زنجان می‌گذراند، دچار بیماری‌های جدی از جمله فلج عضلانی و آمبولی ریوی است. وضعیت سلامتی او در اثر سر باز زدن مقامات قضایی و مسئولان زندان از ارائه‌ مراقبت مناسب پزشکی و ممانعت از اعزام به مرخصی این زندانی سیاسی، روز به روز بدتر می‌شود.

کمتر از دو هفته پیش، مهدی محمدی، برادر نرگس محمدی نیز در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، خواستار آزادی این زندانی سیاسی از زندان زنجان شده بود.

او در نامه خود تأکید کرده بود:

«همه جا فریاد مردم برای رسیدگی به وضعیت ناهنجاری که به سبب توسعه یک بیماری فراگیر پدید آمده برای آزادی زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی طنین‌انداز است ولی قوه قضاییه کوچک‌ترین واکنشی نسبت به خواست مردم از خود نشان نمی‌دهد.»

در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و با وجود درخواست‌ها برای حفظ جان زندانیان، قوه قضاییه همچنان از اعزام به مرخصی بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی خودداری می‌کند.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار یک فایل صوتی از اکرم رحیم‌پور، جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری و زندانی سیاسی از ممانعت دادستانی تهران برای اعزام به مرخصی او خبر داده است.

در این فایل صوتی آمده است که رئیس قوه قضاییه بخشنامه‌ای برای دادن مرخصی به زندانیان صادر کرده و گرچه جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری و عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران مشمول ضوابط این بخشنامه می‌شود، دادستانی با آزادی او مخالفت کرده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در بیانیه‌ای به تاریخ سه‌شنبه ۲۶ فروردین نوشت نه تنها با آزادی عظیم‌زاده مخالفت شده بلکه برای محکم‌کاری پرونده جدیدی در شعبه دوم دادسرای اوین برای او گشوده شده است.

در حالی که ده‌ها زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان‌های سراسر ایران همچنان از استفاده از حق مرخصی محروم مانده‌اند، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز ۱۹ فروردین ‌ماه، ادعای یک‌ ماه گذشته خود مبنی بر اعزام به مرخصی نیمی از زندانیان سیاسی را دو باره تکرار کرد.

درخواست‌ها و اعتراضات زندانیان سیاسی در زندان‌های سراسر ایران اما از سوی مقامات قضایی بی‌پاسخ مانده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در سایت هه‌نگاو، اسماعیل مریدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه، علی‌رغم دارا بودن شرایط مندرج در بخشنامه قوه قضاییه برای استفاده از حق مرخصی خود، با کینه‌ورزی مسئولان این زندان، همچنان از اعزام به مرخصی محروم مانده است.

این منبع نوشته است که اسماعیل مریدی از روز یک‌شنبه ۲۴ فروردین، بە نشانە اعتراص بە رد درخواست مرخصی یا آزادی مشروط از سوی نهادهای امنیتی در زندان دیزل آباد کرمانشاه دست بە اعتصاب غذا زدە است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه اواسط اسفند ماه در بخشنامه‌ای خطاب به دست اندرکاران دستگاه قضا دستور داد به ‌دنبال شیوع کرونا در زندان‌ها، بخشی از زندانیان به مرخصی طولانی مدت فرستاده شوند. بخشنامه او اما تنها برای «محکومان قطعی به زندان» اجرا شد و پس از آن نیز مقامات قضایی هیچ‌گونه اقدامی برای اعزام به مرخصی یا آزادی هزاران نفر از زندانیان که بلاتکلیف و در انتظار رأی دادگاه در حبس مانده‌اند، انجام ندادند.

نمونه‌ای از این افراد، فاطمه خویشوند مشهور به سحر تبر است که از روز ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸ بنا بر ادعای دادسرای ارشاد تهران با استناد به اتهاماتی از جمله «ترویج خشونت، تحصیل مال از طریق نامشروع، توهین به مقدسات، توهین به حجاب اسلامی، گسترش اباحه‌گری و تشویق جوانان به فساد» در بازداشت به ‌سر می‌برد.

او به دلیل ابتلا به کرونا، شامگاه سه‌شنبه ۲۶ فروردین ‌ماه در بیمارستان سینا در تهران بستری شد.

پیام درفشان، وکیل مدافع این زندانی، روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه با اشاره به وضعیت موکل خود (سحر تبر) گفت:

«موکلم که به دلیل وجود علائم ابتلا به کرونا در بخش قرنطینه زندان زنان شهرری به سر می‌برد، به دنبال وخامت حالش روز گذشته به همراه چند تن دیگر از زندانیانی که وضعیت مشابه داشتند به بیمارستان سینا منتقل شد.»

این وکیل دادگستری همچنین گفت که متاسفانه قضات برخی شعب بر خلاف دستور رئیس قوه قضاییه اقدام به تبدیل قرار بازداشت زندانیان نکردند و در شرایط فعلی تعداد قابل توجهی از زندانیان به صورت بلاتکلیف در زندان به سر می‌برند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از منابع حقوق بشری، در حال حاضر هزاران زندانی از جمله بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ‌ماه ۹۸ با وجود شیوع کرونا در زندان‌ها همچنان در انتظار تشکیل دادگاه نهایی مانده و خطر ابتلا به کرونا جان آنها را تهدید می‌کند.

گزارش‌های منتشر شده درباره وضعیت بد سلامت زندانیان در حالی است که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه به‌تازگی مدعی شده است اقدامات انجام شده در زندان‌های ایران برای پیشگیری از کرونا، در کشور‌های مختلف دنیا اصلا شبیه و نظیر ندارد:

«اهتمام کشورهای مدعی حقوق بشر به بهداشت زندانیان به اندازه ما نیست»


  • در همین زمینه

شیرین عبادی: دادن مرخصی به نرگس محمدی وظیفه‌ قوه قضاییه است

Share