Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که مجلس نمایندگان آمریکا را چنانچه لازم باشد تعطیل می‌کند با این هدف که نیروهای کارآمد مورد نیاز در کاخ سفید برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا را بتواند سریعاً و بدون نظارت و تأیید کنگره و سنای آمریکا به کار بگیرد. این دومین تلاش پرزیدنت ترامپ برای گسترش اختیارات خود به عنوان رئیس جمهوی آمریکاست.

ساختمان کاپیتول جایگاه دائمی کنگره ایالات متحده آمریکا (عکس: shutterstock)

ترامپ که خواهان بازگشایی مشاغل در آمریکاست پیش از این گفته بود که به تنهایی و برخلاف نظر فرمانداران ایالت‌های درگیر با همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ مشاغل را بازگشایی می‌کند. فرماندار نیویورک، اصلی‌ترین کانون همه‌گیری ویروس کرونا در پاسخ پرزیدنت ترامپ را به قانون اساسی آمریکا ارجاع داده و گفته بود که نظام سیاسی آمریکا پادشاهی نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز دونالد ترامپ شامگاه چهارشنبه ۱۵ آوریل/ ۲۷ فروردین در نشست خبری روزانه کاخ سفید اعلام کرد که برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا به نیروهای کارآمد نیاز است. به همین سبب بهتر است که مجلس نمایندگان آمریکا برای مدتی تعطیل شود تا کاخ سفید بتواند این نیروها را استخدام کند. منتقدان دولت ترامپ می‌گویند از سال ۲۰۱۷ تاکنون مشاغل زیادی در کاخ سفید وجود دارد و جمهوری‌خواهان تاکنون تلاش نکرده‌اند برای تصدی آن مشاغل کسی را استخدام کنند و حتی کسی را برای نامزدی تصدی این مشاغل در نظر نگرفته‌اند.

ترامپ در نشست خبری در کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت قانون اساسی آمریکا به او این اجازه را می‌دهد که فعالیت مجلس نمایندگان آمریکا را به تعلیق درآورد. رویترز و واشنگتن پست می‌گویند تاکنون هیچ رئیس جمهوری فعالیت مجلس نمایندگان را به تعلیق درنیاورده است.

در حال حاضر به دلیل همه‌گیری کرونا ویروس در واشنگتن جلسات کنگره و سنای آمریکا برگزار نمی‌شود. نمایندگان از راه دور جلساتی را برگزار می‌کنند و به این ترتیب فعالیت کنگره و سنا ادامه دارد. رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری کاخ سفید برگزاری این جلسات از راه دور را محکوم و نمایندگان کنگره و سنا را به «کلاهبرداری» و غفلت از انجام وظایفشان متهم کرد و گفت مردم آمریکا در شرایط بحرانی کنونی نمی‌توانند این موضوع را تحمل کنند. ترامپ یادآوری کرد که سناتورهایی که می‌بایست نامزدهای تصدی مشاغل در کاخ سفید را تأیید کنند، به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تا آخر ماه مه / خرداد در واشنگتن حضور ندارند.

نمایندگان با انتشار پیام‌هایی هشدار داده‌اند که تعلیق فعالیت کنگره و سنا به فرمان رئیس جمهوری سبب بحران قانون اساسی در آمریکا می‌شود.

ترامپ گفت در این صورت تعلیق کنگره و سنا را به دادگاه ارجاع می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

استقبال ترامپ از اخراج مقام بلندپایه وزارت بهداشت آمریکا

Share