Share

رئیس‌جمهوری گواتمالا اطلاع داد تعداد زیادی از مهاجران گواتمالایی که این هفته با یک پرواز از آمریکا مسترد شدند، مبتلا به ویروس کرونا بوده‌اند. به گفته آلخاندرو جیاماتی، مقامات ایالات متحده ده‌ها مورد مبتلا در این هواپیما را تأیید کرده‌اند.

شیوع ویروس کرونا در کشورهای فقیر به سرعت نظام بهداشت و درمان این کشورها را به آستانه سقوط می‌کشاند

آلخاندرو جیاماتی، رئیس‌جمهوری گواتمالا روز جمعه ۱۷ آوریل/ ۲۹ فروردین گفت که آزمایش کرونای تعدادی از افراد سوار بر هواپیمای مستردشدگان که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، مثبت بوده است. این آزمایش را مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری در ایالات متحده انجام داده است.

رئیس‌جمهوری گواتمالا نتیجه گرفت که تعداد بیشتری از افراد سوار بر هواپیما ممکن است مبتلا به ویروس کرونا باشند.

در این پرواز که روز دوشنبه ایالات متحده را به مقصد گواتمالاسیتی ترک کرده بود، ۷۳ مهاجر مسترد شده حضور داشته‌اند.

ویروس کرونا تا کنون بیش از دو میلیون و ۲۵۰ هزار نفر را در جهان بیمار کرده است. ۱۵۴ هزار نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. در این میان ایالات متحده با بیش از ۷۱۰ هزار مورد مبتلا به ویروس، اولین رتبه در جهان را دارد. این کشور که مقصد بسیاری از مهاجران فقیر از آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است، این روزها سختگیرانه به استرداد مهاجران و بازگرداندن آنها به کشورهایشان اقدام می‌کند.

دولت دونالد ترامپ بر گواتمالا فشار می‌آورد که مهاجران مسترد شده را علی‌رغم نگرانی‌های بهداشت و سلامت در این کشور فقیر بپذیرد. این ویروس می‌تواند جوامع محلی و دور از دسترس در گواتمالا را نیز آلوده کند.

پیشتر وزیر بهداشت گواتمالا نیز گفته بود ۷۵ درصد مسافران مسترد شده مبتلا به ویروس بوده‌اند.

اسوشیتدپرس نیز به نقل از یک مقام گواتمالایی گفته بود ۴۴ نفر در پرواز روز دوشنبه بیمار بوده‌اند.

شیوع ویروس کرونا در کشورهای فقیر به سرعت نظام بهداشت و درمان این کشورها را به آستانه سقوط می‌کشاند.

از اکوادور، یکی دیگر از کشورهای فقیر آمریکای لاتین گزارش رسیده است که به علت تکمیل ظرفیت بیمارستان‌ها و آژانس‌های کفن و دفن، خانواده‌ها از سر ناچاری جنازه نزدیکانشان را در خیابان رها می‌کنند.


در همین زمینه:

شیوع کرونا در کشور فقیر اکوادور: جنازه‌ها در خیابان

Share