Share

ساخت بنای ۱۵ متری در حریم ارگ تاریخی شهرستان انار در استان کرمان که از چند ماه پیش متوقف شده بود، بار دیگر از سر گرفته شده است.

 

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، متولیان این بنا در نشستی با حضور تعدادی از مسئولان محلی شهرستان انار از جمله امام جمعه، فرماندار، رئیس شورای شهر و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج روز یکشنبه دوم مهر امسال در جلسه‌ای که بدون حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، ساخت آرامگاه شهید گمنام را در زیربنای ۴۰۰ مترمربع و با ۱۵ متر ارتفاع تصویب کردند.

 

بر پایه این گزارش "از چند روز پیش کار ساخت این بنا با بتن‌ریزی کف آغاز و به پایان رسیده و در حال حاضر نیز شن و ماسه، سیمان و تعدادی میلگرد برای آرموتوربندی فونداسیون ساختمان در محل این ساخت و ساز تخلیه شده است."

 

فعالان میراث فرهنگی می‌گویند ساخت این بنا در ۷۰ متری ارگ انار، حریم این بنای بزرگ خشتی و گلی را به شدت مخدوش می‌کند.

 

در حال حاضر، روی قبر "شهید گمنام" انار، یک ضریح نصب شده که برخی مردم داخل آن پول می‌ریزند و برای توسل به آن نخ می‌بندند که انتقادهایی را به دنبال داشته است

عملیات ساخت این بنای عظیم در حالی دوباره آغاز شده که چند ماه پیش مسعود علویان صدر، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفته بود: "طرح احداث بنا برای شهید گمنام برای جلوگیری از تخریب حریم منظری این بنا در دست بررسی است و فقط در صورت موافقت این سازمان، مقبره احداث می‌شود."

 

متولیان این بنا در حالی تصمیم گرفته‌اند عملیات ساخت‌وساز را آغاز کنند که هنوز سازمان میراث فرهنگی کشور موافقت خود را با این ساخت‌وساز اعلام نکرده است.

 

ارگ تاریخی انار با بیش از ۱۱ هزار متر مربع یکی از بناهای بزرگ خشتی و گلی جهان است که پیش از اسلام بنا شده و به گفته باستان‌شناسان به دوره ساسانیان تعلق دارد. این ارگ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

به نوشته خبرگزاری میراث فرهنگی، ساخت این آرامگاه کنار ارگ تاریخی انار "نه تنها از نظر میراث فرهنگی مشکلاتی جدی به‌وجود می‌آورد، بلکه از آنجایی که باعث می‌شود مردم را به تصور امام‌زاده بودن، به اشتباه بیندازد، مورد مخالفت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی قرار گرفته است."

 

در حال حاضر، روی قبر "شهید گمنام" انار، یک ضریح نصب شده که برخی مردم داخل آن پول می‌ریزند و برای توسل به آن نخ می‌بندند که انتقادهایی را به دنبال داشته است. از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه این اقدامات را جایز ندانسته است.

 

از آیت‌الله مکارم شیرازی پرسیده شده است: "در شهرستان انار کرمان یک قبر متعلق به شهیدی گمنام وجود دارد که متصدیان امر، ضریحی که تا به حال برای قبور امام‌زادگان متعارف بوده، روی آن نصب کرده‌اند و بعضی از مردم داخل آن پول می‌ریزند و به ضریح مرقوم، نخ و پارچه برای توسل می‌بندند. مستدعی است در خصوص نصب ضریح و توسل به آن بر روی قبر موصوف، نظر مبارک را بیان فرمائید."

 

آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتا اعلام کرده است: "فاتحه‌خوانی برای شهید گمنام خوب است اما پول ریختن و نخ بستن و امثال آن را باید ترک کرد."

 

 

Share