Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در رابطه با تصمیم خود برای بازدید از زندان اوین به نامه "خیلی محرمانه" آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه پاسخ تندی داد و گفت بر اساس قانون اساسی قوه قضائیه نمی‌تواند مانع از بازدید رئیس‌جمهور از زندان‌ها شود.

 

به گزارش منابع خبری ایران، نامه احمدی‌نژاد به رئیس قوه قضائیه که امروز دوشنبه یکم آبان‌ماه منتشر شده است پاسخ به نامه‌ای است که ظاهرا صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به‌طور "خیلی محرمانه" روز گذشته، یکشنبه ۳۰ مهرماه خطاب به احمدی‌نژاد نوشته است.

 

با این‌که متن نامه لاریجانی منتشر نشده است اما احمدی‌نژاد در نامه خود فرازهایی از آن را بازتاب داده است.

 

به‌گفته محمود احمدی‌نژاد، صادق لاریجانی در نامه محرمانه خود نوشته است "رئیس‌جمهوری قبل از برنامه‌ریزی برای سرکشی به زندان باید از قوه قضائیه اجازه بگیرد."

 

بر اساس نامه رئیس‌جمهور ایران لاریجانی همچنین در نامه خود دو بار تأکید کرده است که سرکشی به زندان اوین به مصلحت نیست و یک بار هم گفته است که موافق این کار نیست.

 

بامداد روز گذشته خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، از ارسال نامه محمود احمدی‌نژاد، به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه برای بازدید از زندان اوین خبر داد.

 

احمدی‌نژاد خطاب به صادق لاریجانی: چگونه جنابعالی اجرای قانون اساسی را به مصلحت نمی‌دانید. اگر این نگاه بر کل فعالیت‌های قوه قضائیه حاکم باشد آیا نمی‌شود تصور کرد که برخی از اصول قانون اساسی و حقوق اساسی مردم با مصلحت اندیشی و تشخیص شخصی در قوه قضائیه متوقف شده و یا نادیده انگاشته می‌شود

احمدی‌نژاد در این نامه گفته بود که قصد داشت دوشنبه ۱۷ مهرماه از زندان اوین بازدید کند و این موضوع را از طریق مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری به قوه قضائیه اطلاع داد اما وزیر دادگستری پس از ساعتی گفت مسئولان قوه قضائیه می‌خواهند که این بازدید به روزهای آینده موکول گردد.

 

احمدی‌نژاد در ادامه از صادق لاریجانی خواسته بود دستور دهد تا هر چه سریع‌تر هماهنگی لازم جهت بازدید از زندان اوین صورت گیرد.

 

نامه "خیلی محرمانه" صادق لاریجانی پاسخ به این نامه احمدی‌نژاد بوده است.

 

به‌گفته احمدی‌نژاد، لاریجانی در نامه محرمانه خود همچنین با استناد به مواردی چون ضرورت رسیدگی به معیشت مردم، زندانی بودن علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس‌جمهور، در زندان اوین، و یا این‌که بازدید از اوین نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری شائبه سیاسی دارد و چنین بازدیدی "حمایت از مجرم" تلقی می‌شود و همچنین با پرسش این‌که چرا در سال هفتم ریاست جمهوری سرکشی انجام می‌شود؛ با بازدید احمدی‌نژاد مخالفت کرده است.

 

محمود احمدی‌نژاد در پاسخ امروز خود ابتدا نوشتن نامه "خیلی محرمانه" را به دلیل این‌که "این مکاتبات مربوط به حقوق اساسی ملت است" ضروری ندانسته و گفته است بر اساس قانون اساسی "رئیس‌جمهوری به‌عنوان منتخب ملت بالاترین مقام رسمی کشور پس از رهبری و رئیس قوه مجریه و به علاوه مجری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است."

 

وی تأکید کرده است که بر اساس وظیفه قانونی، بررسی نحوه اجرای اصول قانون اساسی در قوه قضائیه از جمله نحوه دادرسی را در برنامه کاری خود داشته است.

 

احمدی‌نژاد نوشته است: "چگونه جنابعالی اجرای قانون اساسی را به مصلحت نمی‌دانید. اگر این نگاه بر کل فعالیت‌های قوه قضائیه حاکم باشد آیا نمی‌شود تصور کرد که برخی از اصول قانون اساسی و حقوق اساسی مردم با مصلحت‌اندیشی و تشخیص شخصی در قوه قضائیه متوقف شده و یا نادیده انگاشته می‌شود."

 

محمود احمدی‌نژاد: بازدید رئیس‌جمهوری که انتظار می‌رفت با استقبال مسئولان قوه قضائیه مواجه شود، شائبه‌ای ایجاد نمی‌کند بلکه مخالفت با این امر شائبه‌های زیادی ایجاد خواهد کرد

وی اقدام رئیس قوه قضائیه را "تفسیر سیاسی" از قانون اساسی دانسته و گفته است آیت‌الله لاریجانی با چنین عملی مانع از اجرای قانون اساسی می‌شود.

 

احمدی‌نژاد در پاسخ به استدلال‌های صادق لاریجانی پرسیده است "مگر بناست قوه قضائیه و یا زندان اوین در انتخابات آتی نقشی ایفا نمایند."

 

وی بازدید خود از زندان اوین را به‌دلیل زندانی بودن مشاور مطبوعاتی‌اش رد کرد و گفت: "چگونه ممکن است سرکشی به زندان حمایت از مجرم تلقی شود."

 

رئیس دولت دهم همچنین "برخورد با مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری‌های عده‌ای خاص و ایجاد امنیت عمومی اقتصادی" را بخشی از وظایف قوه قضائیه عنوان کرده و از این‌که "گزارش مستند و دقیقی از انجام این وظایف قوه قضائیه در دسترس نیست" اظهار تأسف کرده است.

 

محمود احمدی‌نژاد با بیان این‌که "درب زندان باید به روی اقشار اجتماعی باز باشد"، افزوده است: "بازدید رئیس‌جمهوری که انتظار می‌رفت با استقبال مسئولان قوه قضائیه مواجه شود، شائبه‌ای ایجاد نمی‌کند بلکه مخالفت با این امر شائبه‌های زیادی ایجاد خواهد کرد."

 

وی در پایان نامه خود تأکید کرده است که مصمم است از زندان‌ها و برخی دادگاه‌ها بازدید کند و گزارش آن را به مردم و رهبر جمهوری اسلامی ارائه دهد.

 

بازدید محمود احمدی‌نژاد از زندان اوین به تنش تازه دیگری در میان مسئولان حکومت ایران تبدیل شده است.

 

روز گذشته نیز غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به درخواست احمدی‌نژاد برای بازدید از زندان اوین، انجام آن را به "مصلحت" ندانست و این تقاضا را دارای "شائبه سیاسی" خواند.

 

وی با تأکید بر این‌که "بازدید از زندان دارای ضوابطی خاص است" اعلام کرد: "از اول انقلاب هر کسی که می‌خواست از هر زندانی بازدید کند بر اساس ضوابط و اقتضائات این بازدید انجام می‌شد و تاکنون بازدیدی برخلاف ضوابط انجام نشده است."

 

 

Share