Share

به گفته یک مقام آگاه قرار است گوسفندهایی برای روز عید قربان از خارج ایران به این کشور وارد شوند.

 

یک مقام آگاه با بیان اینکه برخی مسئولان در حال رایزنی برای ورود گوسفندهای خارجی به داخل کشوربرای ذبح در روز عید قربان هستند به خبرگزاری فارس گفت: "هنوز مشخص نیست این گوسفندها از کدام کشور وارد ایران می‌شوند."

 

به گفته این مقام مطلع، در صورتی که این گوسفندها در بین مراکز عرضه کشور توزیع شوند، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

 

ازسوی دیگر خبرگزاری مهر به نقل از حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  ایران نوشت، بر اساس برنامه‌ریزی‌‌های صورت گرفته برای تنظیم بازار گوشت، با‌ عرضه مستقیم دام زنده در سراسر کشور افزایش تقاضا برای این کالا در ایام بازگشت حجاج و عید قربان پوشش داده خواهد شد.

 

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: گوسفند زنده مدت‌ها است از کشور ارمنستان وارد کشور شده و در استان اردبیل کشتار و در کل کشور توزیع می‌شود

وی با تأکید بر اینکه در ایام عید قربان و بازگشت حجاج، نگرانی از بابت کمبود دام زنده‌ و گوشت وجود ندارد، گفت: "اتحادیه عشایری و شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تأمین دام مورد نیاز حجاج و مردم را بر عهده گرفته‌اند که بر اساس گزارش‌های رسیده، تمامی نیاز این ایام پوشش داده خواهد شد."

 

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در این زمینه گفت: "گوسفند زنده مدت‌ها است از کشور ارمنستان وارد کشور شده و در استان اردبیل کشتار و در کل کشور توزیع می‌شود."

 

وی افزود: "سازمان دامپزشکی کشور به هیچ عنوان اجازه توزیع دام زنده در کل کشور را به دلیل ملاحظات شیوع بیماری و بهداشتی نمی‌دهد."

 

با این وجود، تارنمای همشهری آنلاین، خرداد ماه سال جاری در این زمینه نوشت، در حالی که ابتلا به بیماری ویروسی و واگیردار "تب کریمه کنگو" همراه با آغاز فصل گرما در ایران پدیدار شده و مدیران ارشد و استانی سازمان دام‌پزشکی نیز نسبت به رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از گسترش این بیماری هشدار می‌دهند، سودجویانی هم هستند که بدون توجه به کشنده بودن این بیماری همچنان به کاسبی خود از راه فروش ارزان "دام زنده تأییدنشده" ادامه می‌دهند و با این کار با سلامتی و جان مردم کاسبی می‌کنند.

 

غلام‌رضا زیدآبادی کرمان، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در این زمینه گفته است، ٨۵ درصد از مبتلایان به "تب کریمه کنگو" با دام زنده یا با گوشت و خون دام آلوده سروکار دارند. همچنین میزان مرگ‌ومیر ناشی از تب کریمه کنگو بین ٣٠ تا ۵٠ درصد است.

 

محسن دستور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران روزهای پایانی بهمن‌ماه سال گذشته از آزاد شدن واردات دام زنده از کشور پاکستان خبر داده و گفته بود: "در طول ٩ ماهه سال جاری، ١٣٢هزار و ۵٠٠ رأس گوسفند زنده از کشور ارمنستان وارد کشور شده است."

 

وی افزوده بود:" مرزهای سیستان و بلوچستان برای واردات دام زنده بازگشایی شده است و اکنون دام زنده از کشور پاکستان وارد ایران می‌شود."

 

ماهنامه دام کشت و صنعت، در شماره ١٣۵ خود نوشت، اخیرا فردی با مجوز رسمی از طرف لیدر "جریان انحرافی"چند هزار رأس گوسفند زنده از قرقیزستان وارد کشور کرده است. این در حالی است که طبق مقررات وزارت جهاد کشاورزی، واردات دام زنده به کشور ممنوع بوده است.

 

"جریان انحرافی" اصطلاحی است که اصولگرایان حکومتی به افراد اطراف محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران اطلاق می‌کنند. آنها معتقدند اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر احمدی‌نژاد، رهبر "جریان انحرافی" است.

 

 

Share