Share

واردات نفت خام چین از ایران در ماه سپتامبر به نسبت یک سال قبل ۲۴ درصد کاهش یافته است.

 

به گزارش رویترز، طبق اطلاعاتی که امروز، چهارشنبه ۲۴ اکتبر (سه آبان) از اداره کل گمرکات چین به دست آمده است، این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، در ماه سپتامبر ۱/۵۷ میلیون تُن (معادل حدود ۳۸۲ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز) نفت خام از ایران خریداری کرده که این میزان، به نسبت سپتامبر ۲۰۱۱ که واردات نفت چین از ایران ۵۰۴ هزار بشکه در روز بود، در حدود یک چهارم کاهش یافته است.

 

این واردات در عین حال، به نسبت ماه اوت سال جاری که خریدهای نفتی چین از ایران ۳۷۱ هزار بشکه در روز بود، سه درصد افزایش یافته است.

 

در مجموع، واردات نفت چین از ایران در ۹ ماه نخست سال جاری به‌طور متوسط ۴۲۰ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز بوده که به نسبت خریدهای نفتی چین از ایران در همین مقطع زمانی در سال گذشته با کاهشی ۲۲ درصدی روبه‌رو شده است.

 

تأثیر کاهش چشمگیر خریدهای نفتی چین از ایران در سه ماهه اول سال را که در پی اختلاف دو کشور حول مفاد قرارداد خرید و فروش نفت رخ داد، نمی‌توان نادیده گرفت

در این میان، تأثیر کاهش چشمگیر خریدهای نفتی چین از ایران در سه ماهه اول سال را که در پی اختلاف دو کشور حول مفاد قرارداد خرید و فروش نفت رخ داد، نمی‌توان نادیده گرفت.

 

به گفته برخی منابع صنعتی، شرکت سینوپک، بزرگ‌ترین شرکت نفتی آسیا در خلال ماه‌های ژوئیه و سپتامبر سال جاری در خریدهایش از شرکت پارس جنوبی ایران وقفه‌ای ایجاد کرد که علت آن تا حدودی به تعمیراتی که در این پالایشگاه چینی صورت گرفته است برمی‌گردد.

 

علت دیگر کاهش این واردات این بوده که نفتکش‌های ایران که تنها عامل نقل و انتقال نفت خام این کشور به چین محسوب می‌شوند، از ماه ژوئیه تاکنون به دشواری از عهده تحویل کالا بر اساس برنامه زمانی تعیین شده برآمده‌اند.

 

ایران که در این مدت با تحریم‌های شدید کشورهای غربی در حوزه‌های انرژی و پتروشیمی دست به گریبان بوده، بارگیری برخی محموله‌های مربوط به ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر را با تأخیر به انجام رسانده است.

 

برخی منابع تجاری به رویترز گفتند علت امر این بوده است که نفتکش‌های ایرانی از عهده تحویل به‌موقع محموله‌های نفتی برنمی‌آیند.

 

 

Share