Share

مسئولان برگزاری مسابقات لیگ برتر والیبال باشگاه‌های ایران اعلام کردند که زنان حق ورود و تماشای مسابقات والیبال مردان را ندارند.

 

در حالی که زنان ایران در گذشته بدون هیچ مشکلی وارد سالن مسابقه والیبال مردان در رده‌های باشگاهی و ملی می‌شدند و مسابقات را تماشا می‌کردند، خبرگزاری فارس امروز پنج‌شنبه چهارم آبان گزارش داد، در جریان هفته دوم لیگ برتر والیبال باشگاه‌های ایران مسئولان برگزاری این مسابقات اعلام کردند که به دستور حراست وزارت ورزش، تا اطلاع ثانوی زنان حق ورود به سالن مسابقات والیبال مردان را ندارند.

 

بنابراین گزارش، زنان و دخترانی که در سالن مسابقه حضور داشتند پس از شنیدن این اطلاعیه نسبت به این اقدام مسئولان مسابقات والیبال واکنش منفی نشان دادند.

 

گفته می‌شود که حضور زنان در مسابقات والیبال نوجوانان آسیا که به میزبانی تهران جریان دارد نیز ممنوع شده است.

 

گفته می‌شود که حضور زنان در مسابقات والیبال نوجوانان آسیا که به میزبانی تهران جریان دارد نیز ممنوع شده است

۱۹ شهریورماه سال جاری، زمانی که تنها یک هفته از آخرین حضور زنان تماشاچی در سالن ۱۲هزار نفری والیبال گذشته بود، با آغاز بازی دو تیم ملی والیبال ایران و ژاپن اعلام شد: "جهت کنترل جمعیت و رفاه و امنیت علاقه‌مندان به والیبال به‌ویژه خانم‌ها، از بانوان علاقه‌مند به والیبال تقاضا می‌شود دیدار عصر امروز ایران و ژاپن را از طریق تلویزیون تماشا کنند. تماشای این بازی در سالن ۱۲هزار نفری فقط برای آقایان آزاد و رایگان است."

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، نزدیک به هزار زن که برای تشویق تیم ملی والیبال خود را به سالن ۱۲هزار نفری آزادی رسانده بودند تا دقایق آخر بازی پشت درهای بسته نشستند و در حالی که پیش از این خبرنگاران زن به‌راحتی می‌توانستند برای تهیه گزارش به سالن‌ها و ورزشگاه‌ها بروند، این بار بر اساس بیانیه فدراسیون آنها نیز با ممنوعیت ورود روبه‌رو شدند.

 

این در حالی است که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشت: "تماشاچیان زن همیشه نقش مهمی در تشویق تیم ملی والیبال داشته‌اند و بخش زیادی از سروصدایی که سرمربی تیم ملی والیبال ژاپن آن را باعث سخت شدن کار تیمش عنوان کرد، به دلیل حضور زنان در سالن بود."

 

با این وجود، بسیاری از زنانی که دوست داشتند این مسابقه را از داخل ورزشگاه تماشا کنند، در محوطه بیرون ورزشگاه آزادی داخل خودروها نشسته بودند و حسرت ورود به ورزشگاه آزادی را می‌کشیدند.

 

در کنار ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال در ایران، از دو سال پیش حضور زنان در سینماهای ایران برای دیدن مسابقه‌های فوتبال نیز به کلی ممنوع اعلام شد.

 

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در آن زمان ادعا کرده بود: "وقتی که فوتبال بدون هزینه از تلویزیون پخش می‌شود و مردم می‌توانند آن را از خانه ببینند، چه مزیتی دارد که در سینما ببینند؟ سینماداران بروند فیلم خوب تولید کنند تا مردم به سینماها بیایند. ما نگران پیامدهای تجربه شده این موضوع و نوع افراد خاصی که برای تخلیه هیجان به سینماها می‌روند، هستیم."

 

بهمن کارگر، معاون اجتماعی وقت نیروی انتظامی نیز گفته بود: "این در شأن زنان نیست که با آقایان فوتبال نگاه کنند و زنان باید از نیروی انتظامی در این زمینه تشکر کنند."

 

نخستین حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران در سال‌های پس از انقلاب، به دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و بحرین در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ بازمی‌گردد. در این بازی که ایران به جام جهانی صعود کرد، افزون بر زنان، محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ایران نیز از تماشاگران ویژه بود.

 

ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال پس از انقلاب ایران اعمال شد. مدافعان حقوق زنان این ممنوعیت را "تبعیض جنسیتی" می‌دانند.

 

با تمام این محدودیت‌ها تاکنون گزارش‌هایی مبنی بر حضور غیرمجاز دختران ایرانی علاقه‌مند به فوتبال با لباس پسرانه در ورزشگاه‌ها منتشر شده‌است و حتی جعفر پناهی، فیلمساز مطرح ایرانی بر اساس همین موضوع فیلم "آفساید" را ساخت و جایزه خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۶ را دریافت کرد.

 

 

Share