Share

بیژن روحانی – مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اکنون به مراحل حساسی رسیده است. نامزدهای رقیب برای از دور خارج کردن حریفان خود مسائل مختلفی از اقتصاد و بیکاری گرفته تا سیاست خارجی را دست‌آویز قرار می‌دهند. اما در تازه‌ترین تحول، نامزد حزب سبزها با تکیه بر مسائل زیست محیطی حملات شدیدی را علیه باراک اوباما انجام داده است.

 

 

خانم جیل استاین که بخت چندانی نیز برای پیروز شدن در انتخابات ماه نوامبر ندارد، در سخنانی به شدت از سیاست‌های اوباما در قبال تغییرات آب و هوایی انتقاد کرد. استاین این انتقادات را پس از پایان سومین دور مناظره انتخاباتی اوباما با میت رامنی بیان کرد. به اعتقاد این نامزد طرفدار محیط زیست، سکوت باراک اوباما در قبال بحران‌های محیط زیستی و به خصوص تغییرات آب و هوایی مشابه مواضع نامزد جمهوری‌خواهان است و این دو از این نظر با هم فرقی ندارد.

 

غیبت مسائل زیست محیطی در کارزارهای انتخاباتی دو حزب دمکرات و جمهوری‌‌خواه، خشم و سرخوردگی طرفداران محیط زیست را به همراه داشته است. به اعتقاد آنان درست در زمانی که در سال‌جاری آمریکا یک رکورد تاریخی در زمینه افزایش دما، یک خشکسالی بی‌سابقه و همچنین آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌ها را تجربه کرده است، انتظار می‌رفت نامزدهای دو حزب اصلی به برنامه‌های خود برای حفاظت محیط زیست نیز اشاره کنند.

 

غیبت مسائل زیست محیطی در کارزارهای انتخاباتی دو حزب دمکرات و جمهوری‌‌خواه، خشم و سرخوردگی طرفداران محیط زیست را به همراه داشته است.

اما هم باراک اوباما و هم میت رامنی در خصوص نقش فعا‌لیت‌های انسانی در گرم شدن آب وهوای کره زمین و همچنین ضروری بودن روی آوردن به انرژی‌های تجدیدشونده مانند انرژی خورشیدی و نیروی باد تردید دارند و هیچ‌گونه اشاره‌ای به سیاست‌های کلان زیست محیطی در مناظره‌های انتخاباتی خود نکرده‌اند.

 

نامزد حزب سبزها بلافاصله پس از اتمام آخرین مناظره اوباما و رامنی، رییس جمهور فعلی آمریکا را به خاطر عدم اشاره به تغییرات آب و هوایی یک «انکار‌کننده بزرگ» خواند و گفت او فقط به تزیین ویترین انتخاباتی خود می‌پردازد. به گفته استاین، رای دهندگان آمریکایی چیزی در مورد تغییرات آب و هوایی و تخریب گسترده محیط زیست در مناظره‌های اوباما نشنیده‌‌اند و سکوت اوباما هرگونه بحث در این گونه موارد و یافتن راه حل را متوقف کرده است. اوباما و رامنی که اتفاقا مباحث پرشوری در خصوص حفاری‌های نفتی و قیمت نفت و گاز با یکدیگر داشته‌اند، توجه بسیار ناچیزی به مسائل محیط زیستی از خود نشان داده‌‌اند.

 

سخنان پیشین اوباما در سازمان ملل

 

با این‌‌حال حدود سه سال پیش، زمانی که باراک اوباما برای اولین بار در صحن عمومی سازمان ملل ظاهر شد و در آن‌جا سخنرانی کرد، اشاره‌های واضحی به مسائل زیست محیطی داشت. رییس‌جمهور آمریکا در آن زمان تلاش برای حفظ محیط زیست، مقابله با آلودگی‌های محیطی و تغییرات آب و هوایی را یکی از مهمترین مسائل پیش‌روی جهان دانسته و خواستار تلاش‌ عمومی و مشترک همه کشورها شده بود. اوباما در آن زمان به کوتاهی آمریکا در زمینه حفاظت از محیط زیست اشاره کرده و گفته بود آن دوران دیگر تمام شده است. ایالات متحده به خصوص در زمینه تلاش برای کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای مورد انتقاد قرار دارد. سیاستمداران احزاب اصلی آمریکا معتقد نیستند که فعالیت‌های صنعتی نقش اصلی را در تغییرات آب و هوایی بر‌عهده دارد.

 

قصد یک طرفدار محیط زیست برای ریاست جمهوری

 

جیل استاین که از طرف حزب سبزها خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرده است، مواضعی به شدت مخالف با هر دو حزب دمکرات و جمهور‌خواه دارد و معتقد است سیاست‌های آن‌ها باعث گسترش فقر، نارضایتی اجتماعی و همچنین آسیب‌های گسترده به محیط زیست شده است. او که پزشک و دانش‌آموخته دانشگاه هاروارد است مقابله با تغییرات آب و هوایی و ایجاد مشاغلی جدید در راستای استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را سرلوحه‌ برنامه‌های انتخاباتی خود کرده است.

 

جیل استاین که از طرف حزب سبزها خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرده است، مواضعی به شدت مخالف با هر دو حزب دمکرات و جمهور‌خواه دارد و معتقد است سیاست‌های آن‌ها باعث گسترش فقر، نارضایتی اجتماعی و همچنین آسیب‌های گسترده به محیط زیست شده است. خانم استاین زمانی که سعی داشت در جریان دومین منا‍ظره انتخاباتی رامنی و اوباما به اعتراض وارد دانشگاه هوفسترا شود دستگیر و توسط پلیس از محل دور شد.

خانم استاین زمانی که سعی داشت در جریان دومین منا‍ظره انتخاباتی رامنی و اوباما به اعتراض وارد دانشگاه هوفسترا شود دستگیر و توسط پلیس از محل دور شد. دستگیری این نامزد انتخاباتی توجه بسیاری را به این نکته جلب کرد که نامزد سوم این انتخابات نتوانست حق راه‌یابی به مناظره دو نامزد دیگر را به دست بیاورد. با این‌حال نظر سنجی‌ها نشان می‌هد که نامزد حزب سبز آمریکا تاکنون تنها حدود دو درصد از رای دهندگان را در ۳۸ ایالت آمریکا با خود همراه دارد.

 

بزرگ‌ترین دست‌آورد اوباما در زمینه محیط زیست، تغییر استاندارد مصرف سوخت برای خودروها و کامیون‌های سبک بوده‌است که طبق آن کارخانجات خودرو‌سازی باید تا سال ۲۰۲۵ حداقل دوبرابر میزان مصرف سوخت خود را بهینه کنند. این مقرارت جدید در سال ‌گذشته تصویب شد و اوباما آن را یک توافق تاریخی برای کاستن از میزان مصرف سوخت فسیلی خواند.

 

گرچه نامزد حزب سبز آمریکا حملات شدیدی علیه اوباما انجام داده است، اما دیگر گروه‌های حامی محیط زیست علیرغم نارضایتی از سیاست‌های اوباما در این زمینه به طور چندان واضح و آشکار از او انتقاد نکرده‌ا‌ند، زیرا از آن بیم دارند که او رقابت را به میت رامنی واگذار کند. اکثر این‌ گروه‌ها در نهایت اوباما را به رامنی ترجیح می‌دهند. اما نامزد حزب سبزها معتقد است برنده شدن هرکدام از دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا، فرقی برای محیط زیست نخواهد داشت.

 

در همین زمینه:

محیط زیست در صحن عمومی سازمان ملل متحد

Share