Share

تورج اصلانی، فیلمبردار تجربه‌گرای سینمای ایران با دو فیلم سینمایی "فصل کرگدن" و "بغض" نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره بین‌المللی پلوس کمرایمیج شد.

 

منابع خبری امروز جمعه پنجم آبان‌ماه گزارش دادند، تورج اصلانی، فیلمبردار سینمای ایران با دو فیلم سینمایی "فصل کرگدن" ساخته بهمن قبادی و "بغض" ساخته رضا درمیشیان به نمایندگی از کشورهای ایران، ترکیه و اقلیم کردستان عراق نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری بیستمین دوره جشنواره تخصصی فیلمبرداران سینما در جشنواره بین‌المللی پلوس کمرایمیج PLUS  CAMERIMAGE لهستان شده است.

 

اصلانی برای به‌دست آوردن جایزه "قورباغه طلایی" این جشنواره با ۱۲ فیلمبردار باتجربه و سر‌شناس سینمای جهان رقابت خواهد کرد.

 

جشنواره بین‌المللی پلوس کمرایمیج که از معتبرترین جشنواره‌های تخصصی هنر فیلمبرداری در دنیا به‌شمار می‌رود هر سال با حضور فیلمبرداران مطرح و باتجربه سراسر دنیا در شهر لودز کشور لهستان برگزار می‌شود.

 

مسئولان این جشنواره براساس نوع فیلمبرداری، بهترین فیلم را انتخاب می‌کنند و به سه فیلمبردار برتر جوایز "قورباغه طلایی"، "قورباغه نقره‌ای" و "قورباغه برنزی"، از معتبرترین جوایز فیلمبرداری جهان را اهدا خواهند کرد.

 

تورج اصلانی سال ۲۰۰۹ با فیلم مستند "چه سرسبز بود دره ما" به کارگردانی فرشته جغتایی نیز نامزد بخش مستند هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی پلوس کمریمیج شده بود

بیستمین دوره این جشنواره با حضور فیلم‌هایی از کشورهای مختلف جهان در چندین بخش از جمله بخش اصلی فیلم‌های سینمایی، بخش ویدئویی، بخش مستند، بخش موسیقی، بخش تبلیغاتی و بخش دانشجویی در روزهای چهار تا ۱۱ آذرماه سال جاری (۲۴ نوامبر تا یکم دسامبر ۲۰۱۲) در شهر لودز کشور لهستان برگزار می‌شود.

 

در بخش اصلی این جشنواره تنها ۱۴ فیلم بلند داستانی از فیلمبرداران سراسر جهان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

 

اصلانی، پس از به‌دست آوردن جایزه بهترین فیلمبرداری بخش اصلی شصتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین اسپانیا با فیلم سینمایی "فصل کرگدن" نامزد بهترین فیلمبرداری ششمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک نیز شده است که ماه آینده در استرالیا برگزار می‌شود.

 

مهرماه سال جاری، در شصتمین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین، تورج اصلانی برای فیلمبرداری "فصل کرگدن" جایزه بهترین فیلمبرداری را به‌دست آورد.

 

تورج اصلانی سال ۲۰۰۹ با فیلم مستند "چه سرسبز بود دره ما" به کارگردانی فرشته جغتایی نیز نامزد بخش مستند هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی پلوس کمریمیج شده بود.

 

این فیلمبردار ایرانی به خاطر فیلمبرداری فیلم دیگر بهمن قبادی به نام "کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد" در سال ١٣٨٨ جایزه هیئت داوران سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شب‌های تالین در کشور استونی را برای بهترین تصویربرداری بخش اروپا و آسیا از آن خود کرده بود.

 

وی سال گذشته پس از فیلمبرداری "بغض" در ترکیه در جلسه مطبوعاتی فیلم در جشنواره فجر اعلام کرد که برای همیشه از عالم فیلمبرداری در سینمای ایران خداحافظی کرده است.

 

گفته می‌شود اصلانی که در کارنامه خود مدیریت فیلمبرداری بیش از ۲۰ فیلم از جمله "خواب سفید"، "زمانی برای دوست داشتن" و "سن پترزبورگ" را دارد پس از همکاری با بهمن قبادی در فیلمبرداری "فصل کرگدن" مدتی از کار ممنوع شده بود.

 

تورج اصلانی، زاده ١٣۵٣از جمله فیلمسازان جوان ایرانی است که مهارت فراوانی در استفاده از دوربین روی دست دارد و قادر است بدون کمترین لرزشی از این‌گونه دوربین‌ها استفاده کند.

 

 

Share