Share

چند روز از کشته شدن دو غیرنظامی در نقطه مرزی ایران و عراق که هدف پهپاد ترکیه قرار گرفتند گذشته است. دولت جمهوری اسلامی واکنشی به این مسئله نشان نداده است. یک نماینده مجلس می‌گوید: وزارت امور خارجه باید سفیر ترکیه را احضار کند.

مراسم خاکسپاری «فاخر تازه‌وارد» و «رشید پیروتی» که در مرز ایران و عراق هدف پهپاد ترکیه قرار گرفتند و کشته شدند. عکس: کانال تلگرامی پیرانشار میدیا

عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی از سکوت و بی‌عملی وزارت امور خارجه در برابر دولت ترکیه انتقاد کرد و گفت: «انتظار دارد دیپلماسی خارجی ورودی جدی به این موضوع داشته باشد».

او یکشنبه ۱۴ اردیبهشت در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» از بازگردان پیکر کشته‌شدگان «با هماهنگی استاندار» خبر داد و خواستار پاسخگویی دولت ترکیه شد:

  •             «کشور ترکیه اگر جزء دوستان ما هم محسوب شود، باز هم باید پاسخ‌گوی اقدامات خود باشد. در مناطق ما در این فصل برای جمع‌آوری گیاهان کوهی به کوهستان می‌روند، امکانات نظامی ترکیه هم قطعا توانایی تشخیص افراد نظامی از غیرنظامی را دارد؛ اما دو شهروند بی‌گناه ایران را کشتند. وزارت خارجه باید سفیر ترکیه را احضار کند و از ترکیه غرامت گرفته شود. توجه کنید که اینها سرپرست خانوار بودند، امروز چند بچه یتیم شدند، نمی‌توان از این واقعه به‌راحتی گذشت؛ چرا‌که نباید بخشی از جامعه احساس کنند وزارت خارجه نسبت به آنان حساسیتی ندارد».

هویت کشته‌شدگان «فاخر تازه‌وارد» و «رشید پیروتی» اعلام شده است که به گفته حسین‌زاده، «کارگر بودند و به دنبال رزق و روزی به کوهستان رفتند». کارگرانی که به لحاظ اقتصادی ضعیف‌تر هستند و در این فصل «به‌جای کارگری مشغول جمع‌آوری گیاهان کوهی می‌شوند و این گیاهان را در بازار می‌فروشند».

پیکر کشته‌شدگان را مردم محلی و نه نهادهای دولتی از کوهستان به اشنویه بازگرداند. وزارت امور خارجه تا به حال واکنشی به این موضوع نشان نداده است. موضوعی که به گفته نماینده این شهر در مجلس مردم را ناراحت کرده است:

«مردم ناراحت هستند. توجه کنید که اینها در خاک ترکیه هم نبودند و این کشور حق نداشته در خاک عراق، شهروندان ایران را بمباران کند. مردم انتظار دارند به سفیر ترکیه تذکر جدی داده شود و از آنها غرامت بگیرند».

حسین‌زاده بی‌عملی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی در برابر ترکیه را با اظهارات رجب طیب‌ اردوغان نسبت به وقایع داخلی ایران مقایسه کرد و گفت:

  • «رئیس‌جمهور ترکیه به دلیل یک اعتراض به همه نمایندگان مجلس ایران حمله کرد و کسی هم در مقام دفاع برنیامد. او به رئیس‌جمهوری ما نسبت به واکنش‌های داخلی ما هشدار می‌دهد؛ حال اگر مرزبانان ما دو نفر از شهروندان بی‌گناه ترکیه را به اشتباه کشته بودند، آنها سکوت می‌کردند؟ بنابراین ما انتظار داریم دیپلماسی خارجی ما ورودی جدی به این موضوع داشته باشد؛ چرا‌که قرار نیست این اتفاقات بار دیگری رخ بدهد».

 او از سکوت رسانه‌های داخلی ایران نسبت به کشته شدن دو شهروند غیرنظامی هم انتقاد کرد و افزود: گاهی به اتفاقات کوچک بهای زیادی داده می‌شود؛ اما چنین اتفاقی هیچ بازتابی در سطح رسانه‌ها نداشته است و هیچ‌کس به این موضوع نپرداخته است

حسین‌زاده گفت در مجلس به وزیر امور خارجه در این باره تذکر می‌دهد چرا که «دستگاه دیپلماسی باید کشور مقابل را پاسخ‌گو کند تا مشخص شود که ما نه‌تنها نسبت به این اتفاقات بی‌تفاوت نیستیم، بلکه در مقابل آن می‌ایستیم».

۱۰ اردیبهشت مقام‌های محلی در استان آذربایجان‌غربی تایید کردند که دو شهروند کُرد ساکن اشنویه که برای چیدن گیاهان دارویی به کوه‌های مرزی ایران و عراق رفته بودند، در عراق هدف حمله پهباد ترکیه‌ای قرار گرفتند و کشته شدند. حسین‌زاده هم کشته شدن این دو تن در خاک عراق را تایید کرد اما گفت: کرکوک مرز سه کشور ایران، عراق و ترکیه است. اگر قرار به امن‌کردن مرز است، باید از سوی هر سه کشور و با هماهنگی انجام شود.

ترکیه تحت عنوان «مبارزه با تروریسم» و در واقعیت برای حمله به مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) طی ماه‌های گذشته و ماه جاری بارها مناطقی از اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است. ایران و ترکیه نیز دی امسال یک تفاهمنامه مرزی دیگر تحت عنوان «اقدام مشترک علیه تروریسم و خرابکاران» امضاء کردند. جزییات این تفاهمنامه فاش نشده است.

Share