Share

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد، زندان‌های شلوغ و غیر بهداشتی در آمریکای لاتین و گسترش ویروس کرونا جدید هم در زندان‌های منطقه و هم در ایالات متحده موجبات نگرانی شدید را فراهم آورده است. در چندین مورد در ونزوئلا، پرو و کلمبیا ترس از ابتلا به بیماری، منجر به شورش در زندان و کشته شدن ده‌ها زندانی شده است. دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان تحقیقی فوری و مستقل در این رابطه شد.

 

Rupert Colville

روپرت کولویل، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

روپرت کولویل، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری در ژنو ضمن این‌که روند ابتلا به کووید ۱۹ زندان‌های قاره آمریکا را به‌شدت نگران کننده توصیف کرد، گفت:

«در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، با پدیده زندان‌های شلوغ و بیش از ظرفیت مواجه هستیم. این مشکلی حاد در سراسراین  قاره است و در برخی موارد می‌تواند مرگبار باشد.»

یک مقام سازمان ملل در این رابطه گفت که در برخی زندان‌ها تعداد زندانیان تا ۵۰۰ درصد بیش از ظرفیت زندان است. به گفته این مقام در پرو با بازداشت کسانی که از مقرارات تدابیر قرنطیه تخطی کرده‌اند زندان‌ها از قبل هم شلوغ‌تر شده است.

پیش از این نیز سازمان ملل متحد در رابطه با بازداشت و یا زندانی کردن صدها هزار نفردر رابطه با عدم رعایت مقرارات قرنطینه هشدار داده بود.

این مقام سازمان ملل در پاسخ به سئوالی در مورد وضعیت در زندان‌های ایالات متحده آمریکا گفت که هزاران مورد ابتلا به ویروس در زندان موجب نگرانی است . وی به طور مشخص از نیویورک و شیکاگو نام برد اما در عین حال گفت که در زمینه خروج زندانیانی که به دلیل جرایم ثانوی زندانی هستند پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

جمعیت زندانیان ایالات متحده آمریکا به طور معمول  حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.

جمعیت ابالات متحده آمریکا بالغ بر ۳۲۸ میلیون نفر است.

Share