Share

یکی از مسئولان شهر تهران از مرگ‌ومیر سالانه چهار تا پنج هزار تن در پایتخت ایران بر اثر آلودگی هوا خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز دوشنبه هشتم آبان‌ماه گفت: "برپایه گزارش وزارت بهداشت به‌واسطه چند آلاینده تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از آلودگی هوای تهران سالانه به چهار تا پنج هزار نفر می‌رسد."

 

وی با اعلام اینکه میزان آزبست در تهران ۵۰ تا ١٠٠ برابر شهرهای پاک است تأکید کرد: "میزان بنزن هوای تهران نیز ١٠ برابر حد استاندارد است."

 

آزبست نام تجاری چندین ماده معدنی است که به شکل وسیع در تهیه لنت ترمز اتومبیل و برخی مصالح ساختمانی به کار می‌روند و یکی از آلاینده‌های هوا است.

 

کارشناسان می‌گویند پراکنده شدن ذرات آزبست در هوا سبب ایجاد اختلالات تنفسی و ابتلای افراد به بیماری‌های وخیم ریوی می‌شود.

 

یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران: برآورد می‌شود خسارات آلودگی هوا به کشورمان هر سال بالغ بر هشت میلیارد دلار باشد

رشیدی در ادامه با بیان اینکه "با انواع آلاینده‌ها و انبوه قوانین اجرا نشده و قوانینی که قابلیت اجرا ندارند روبه‌رو هستیم"، افزود: "برآورد می‌شود خسارات آلودگی هوا به کشورمان هر سال بالغ بر هشت میلیارد دلار باشد."

 

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: "اگر آلودگی هوا را به جای این که روزانه بسنجیم، در بلندمدت مورد سنجش قرار دهیم، آمارها از این که هست نیز بدتر می‌شوند."

 

اردیبهشت‌ماه سال جاری رسول علی اشرفی‌پور، مدیرکل محیط زیست استان تهران گفته بود، با افزایش شدید آلودگی هوای شهر تهران و احتمال قرار گرفتن آلودگی هوا در شرایط "اضطرار"، آمبولانس‌های اورژانس در میدان‌های اصلی پایتخت ایران مستقر می‌شوند.

 

برخی از مسئولان در ایران مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا را رد می‌کنند در حالی که برخی آن را غیرمستقیم عامل بیماری و بسیاری از مرگ‌ومیرها می‌دانند.

 

هادی هاشمی، مشاور معاون شهردار تهران آذرماه سال گذشته گفت: "هر روز افزون بر ۱۵۰ زن و مرد در تهران فوت می‌کنند‌ که حدود ۲۰ درصد از مجموع مرگ‌ومیرهای مردم این کلان‌شهر ناشی از اثرات مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هواست."

 

تارنمای روزنامه همشهری سال گذشته با ارائه آماری پیرامون افزایش آلودگی هوا با استناد به آمار سازمان بهشت زهرای تهران و نظر کار‌شناسان نوشت، در پاییز ۱۳۹۰ مرگ‌ومیر شهروندان تهرانی نسبت به نیمه نخست سال افزایش داشته است.

 

بنابراین گزارش، از یکم فروردین ۱۳۹۰ تا پایان آبان‌ماه همان سال ١٨هزار و ۶۴۲ شهروند تهرانی بر اثر ایست و سکته قلبی که با آلودگی مرتبط بوده است، جان خود را از دست دادند.

 

سازمان جهانی بهداشت دو درصد از مجموع مرگ‌ومیرهای ناشی از عوارض قلبی در شهرهای آلوده را مستقیم و غیرمستقیم مربوط به آلاینده‌های هوا می‌داند.

 

دی‌ماه سال ۱۳۸۹ مجلس ایران آماری را به‌عنوان مرگ‌ومیر آلودگی هوا اعلام کرد، با این وجود، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران گفته بود: "آمارهای اعلام شده به عنوان آمار تقریبی مرگ و میر در اثر آلودگی هواست که ازسوی سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌شود و نمی‌توان به طور دقیق آن را به ایران نسبت داد."

 

 

Share