Share

طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران با ۸۳ امضا به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. احمدی‌نژاد گفته است سئوال از رئیس جمهور را فرصتی می‌داند تا حرف‌های نگفته را در مجلس بیان کند.

 

به گزارش منابع خبری ایران، علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، امروز هشتم آبان‌ماه اعلام کرد که روز گذشته طرح سئوال از رئیس‌جمهور با ۸۳ امضا به هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.

 

وی با اعلام این خبر افزود: "از دیروز بعد از ظهر امضاها دیگر قابل پس گرفتن نیست و بر همین اساس هیئت رئیسه موظف است در اولین جلسه‌ علنی این سئوال را قرائت و به رئیس‌جمهور ابلاغ کند."

 

بر اساس قوانین ایران، طرح سئوال از رئیس‌جمهور باید به امضای یک چهارم نمایندگان مجلس برسد.
شمار نمایندگان مجلس ایران در حال حاضر ۲۹۰ نفر است که باید این طرح دست‌کم ۷۴ امضا داشته باشد.

 

در همین حال جواد جهانگیرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس با تایید ارائه طرح سئوال از رئیس‌جمهور با ۸۳ امضا به هیئت رئیسه، درباره امکان پس گرفتن امضاها یا افزایش آن، گفت: "طبق آئین‌نامه مجلس امکان کاهش امضاهای این طرح تا زمانی که رئیس مجلس این طرح را در صحن علنی اعلام وصول می‌کند، وجود دارد." 

 

حسین علی حاجی دلیگانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت در  جلسه مشترک با رئیس‌جمهور، احمدی‌نژاد به هیچ عنوان از طرح سئوال از رئیس‌جمهور در مجلس نگران و ناراحت نبود و اعلام کرد که سئوال از رئیس‌جمهور را فرصت می‌داند که حرف‌های نگفته را در مجلس بیان کند

جهانگیرزاده گفت زمانی امکان پس گرفتن امضا وجود ندارد که این طرح از سوی رئیس مجلس در جلسه عمومی مجلس خوانده شود.

 

از سوی دیگر فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران که در مهرماه طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد را "تنش‌زا" خوانده بود جلسه مشترکی با رئیس‌جمهور ایران برگزار کرد.

 

حسین علی حاجی دلیگانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس به خبرگزاری مهر گفت در این جلسه احمدی‌نژاد به هیچ عنوان از طرح سئوال از رئیس‌جمهور در مجلس نگران و ناراحت نبود و اعلام کرد که سئوال از رئیس‌جمهور را فرصت می‌داند که حرف‌های نگفته را در مجلس بیان کند.

 

به‌گفته حاجی دلیگانی، دیدار شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان با احمدی‌نژاد به‌منظور "همدلی قوا" و " افزایش تعاملات" صورت گرفته است.

 

وی افزود: "در این جلسه اعضای فراکسیون به صراحت اشکالات رئیس‌جمهور را بیان کردند، احمدی‌نژاد نیز از بیان این مطالب استقبال کرد و در برخی موارد نیز اشکالات را پذیرفت."

 

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به رایزنی‌های غلام‌علی حداد عادل، رئیس و اعضای این فراکسیون برای پس گرفتن امضاهای طرح سئوال از رئیس‌جمهور گفت: "با رایزنی ها ۴۰ نفر از طراحان سئوال امضای خود را پس گرفتند و از رای خود برگشتند."

 

هفته گذشته نیز لطف‌الله فروزنده، معاون رئیس‌جمهور ایران در امور مجلس اعلام کرد که ۴۰ نفر از امضاکنندگان طرح سئوال از احمدی‌نژاد انصراف داده‌اند و این طرح باید از دستور کار مجلس خارج شود.

 

فراکسیون اصولگرایان مجلس پیش از این گفته بود: "این اقدام نمایندگان (طرح سئوال) به ظن قوی کمکی به حل مشکلات موجود نمی‌کند، بلکه می‌تواند تنش‌زا و التهاب‌آفرین باشد."

 

به گفته این فراکسیون "تجربه سئوال قبلی از رئیس‌جمهور این احتمال را تقویت می‌کند که طرح سئوال از رئیس‌جمهور فضا را غبار‌آلود و جنجالی خواهد کرد."

 

محمود احمدی‌نژاد پیش از این نیز پس از ماه‌ها کشمکش بر سر طرح سئوال از رئیس‌جمهور، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برای پاسخگویی به نمایندگان به مجلس هشتم ایران رفت.

 

محمود احمدی‌نژاد در حالی به سئوالات نمایندگان پاسخ گفت که سخنان خود را با شوخی‌های پی‌درپی همراه کرد. این نوع سخن گفتن احمدی‌نژاد، اعتراض نمایندگان مجلس را به دنبال داشت.

 

طرح سئوال از محمود احمدی‌نژاد که هم‌اکنون در جریان است روز چهارشنبه ۱۹ مهر با ۱۰۲ امضا به هیئت رئیسه مجلس ارسال شده بود.

 

 

Share