Share

روسیه که پیشتر گفته بود نیروگاه بوشهر را تا اواخر دسامبر سال جاری میلادی (اواسط دی ۱۳۹۱) به ایران تحویل خواهد، اکنون می‌گوید این زمان را سه ماه عقب انداخته است.

 

بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر در سال‌های گذشته چندین بار مطرح شده اما هر بار به تعویق افتاده است.
به گزارش ریا نووستی، ولادیمیر پاولوف، معاون رئیس اداره ساخت نیروگاه اتمی در ایران و ترکیه گفت: "واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر در اواخر ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی (فروردین ۱۳۹۲) به ایران تحویل داده می‌شود."

 

پیشتر ایگور مزنین، رئیس اداره ساخت نیروگاه اتمی در ایران وابسته به شرکت اتم اکسپورت گفته بود این نیروگاه در اواخر ماه دسامبر به ایران تحویل داده می‌شود.

 

پاولوف با اشاره به اینکه نیروگاه اتمی بوشهر در ساختمان‌های احداث‌شده توسط شرکت آلمانی و با استفاده از تجهیزات روسیه ساخته می‌شود، گفت: "به این دلیل ما مجبور شده‌ایم آزمایش‌ها و بازرسی‌های بیشتری در این نیروگاه انجام دهیم."

 

ولادیمیر پاولوف با اشاره به اینکه نیروگاه اتمی بوشهر در ساختمان‌های احداث‌شده توسط شرکت آلمانی و با استفاده از تجهیزات روسیه ساخته می‌شود، گفت: به این دلیل ما مجبور شده‌ایم آزمایش‌ها و بازرسی‌های بیشتری در این نیروگاه انجام دهیم.

نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شده اما هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است. ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است.

 

عملیات احداث این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران طی قراردادی با کشور آلمان توسط شرکت زیمنس آغاز شد. اما در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۶۰ خورشیدی، آلمان از ادامه همکاری در این پروژه انصراف داد.

 

با انصراف آلمان، روسیه از ۱۵ سال پیش کار احداث نیروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی این نیروگاه چندین بار به تعویق افتاده است.

 

حجم کل قرارداد ساخت این نیروگاه توسط روسیه حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است.

 

با تعویق‌های پی در پی راه‌اندازی نیروگاه بوشهر، محمدحسن غفوری‌فرد، رئیس کمیته بررسی علل تأخیر نیروگاه اتمی بوشهر در مجلس هشتم ایران، روز دوم اردیبهشت‌ماه سال گذشته گفته بود ساخت یک نیروگاه از صفر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر از اتمام نیروگاه بوشهر است.

 

وی علت تأخیر در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر را "سناریو"ی تحویل این نیروگاه دانست که هر سال تکرار می‌شود.

 

حسین نجابت یکی از نمایندگان مجلس ایران نیز سال گذشته گفت روسیه در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر "رو راست نبوده" و پس از افتتاح کامل این نیروگاه "باید برای همیشه با حضور روس‌ها در طرح‌های اتمی ایران خداحافظی کرد."

 

وی از روسیه به‌عنوان کشور "سست پیمان" نام برده بود که "بدقولی‌هایش" در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر "خاطره تلخی شده است."

 

 

Share