Share

در حمله مأموران امنیتی به "سرای اهل قلم" گروهی از فعالان سیاسی، از جمله مهدی خزعلی و قاسم شعله‌سعدی دو تن از منتقدان حکومت ایران شامگاه سه‌شنبه ۹ آبان بازداشت شدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، شب گذشته در جلسه "سرای اهل قلم" ده‌ها نفر بازداشت شدند که بیشتر آن‌ها با "دادن تعهد" آزاد شدند اما شماری از آن‌ها از جمله خزعلی و شعله‌سعدی به زندان اوین منتقل شده‌اند.

به نوشته هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در حمله شب گذشته همچنین اکبر امینی، پژمان ظفرمند، محمد پارسی و تعدادی از اعضای ثابت "سرای اهل قلم" نیز بازداشت شده‌اند.

 

بنا به این گزارش قرار بود در این جلسه مراسم سالگرد فرحناز درگاهی، مادر آرش صادقی برگزار گردد.

 

مادر آرش صادقی بر اثر حمله شبانه نیروهای امنیتی که برای بازداشت آرش صادقی مراجعه کرده بودند دچار حمله قلبی شده و فوت کرده بود.

 

قاسم شعله‌سعدی، استاد حقوق بین‌الملل دانشکده‏ حقوق دانشگاه تهران، و نماینده شیراز در مجلس سوم و چهارم بود که در فروردین سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و ۲۵ مردادماه سال جاری از زندان آزاد گردید.

 

وی در زندان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و عدم انجام عمل جراحی لازم در ناحیه‏ گردن و نخاع، در آستانه‏ فلج از ناحیه‏ گردن به پایین قرار گرفت.

 

به گفته کلمه، خزعلی پس از انتقال به اوین، دست به اعتصاب غذا زده است.

 

قاسم شعله‌سعدی، استاد حقوق بین‌الملل دانشکده‏ حقوق دانشگاه تهران، و نماینده شیراز در مجلس سوم و چهارم است که در فروردین سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و ۲۵ مردادماه سال جاری از زندان آزاد گردید

در آخرین مطلبی که در وبلاگ خزعلی منتشر شده، آمده است: "چند روزی است که باز هم تهدیدها شروع شده است، باز هم توهم توطئه، اما من این بی‌دادگاه‌ها را به رسمیت نشناخته و نخواهم شناخت و در اعتراض به این روند دادرسی، به اعتصاب خشک دست خواهم زد، لب از آب و غذا فرو می‌بندم."

 

به گفته خزعلی "همه زندانیان سیاسی باید با اعتصاب غذای فراگیر، به این ظلم خاتمه دهند و این بی‌دادگاه‌ها را از بیخ و بن برکنند."

 

این پزشک وبلاگ‌نویس نوشته است: "من اعتصاب غذا را در راستای تلاش و مبارزه مدنی می‌دانم و اعتصاب غذا و ایثار جان را آخرین سلاح مظلوم در دنیایی می‌دانم که صدایی به جایی نمی‌رسد."

 

وی افزوده است: "آزادی من با دستور شخص رهبری بوده است و بازداشت و نقض امان فقط با دستور ایشان میسر است."

 

مهدی خزعلی سال گذشته به مدت ۷۰ روز در بازداشت شود. وی سال گذشته نیز در اعتراض به "روند غیرقانونی بازداشت و نگهداری در زندان" دست به اعتصاب زده بود.

 

خزعلی به ۱۴ سال حبس در شهرستان برازجان و بعد از اتمام دوره محکومیت، به ۱۰ سال اقامت اجباری در این شهرستان و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

 

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی پدر مهدی خزعلی که عضو مجلس خبرگان رهبری است، از دیدگاه‌های فرزندش "اعلام برائت" کرده است.

 

طاهره کلباسی مادر مهدی خزعلی نیز گفته است: "بارها بنده و پدرش به او (مهدی خزعلی) اعلام نموده‌ایم در صورتی از او رضایت داریم که شیوه خویش را اصلاح نماید."

 

 

Share