Share

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: تهران بدون هیچ پیش‌شرطی آماده تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا است.

علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران یکشنبه ۲۱ اردیبهشت در گفت‌وگو با سایت «خبرآنلاین» گفت:  تهران تبادل زندانیان را به دولت آمریکا پیشنهاد کرده اما تا به حال پاسخی دریافت نکرده است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم هفته گذشته گفته بود: تهران پیش از شیوع کرونا «به دلایل انسان‌دوستانه» پیشنهاد تبادل زندانیان با آمریکا را داده اما «پاسخی از واشنگتن دریافت نکرده است».

ربیعی نیز مدعی شد که این پیشنهاد به دلیل «شرایط شیوع بیماری کووید ۱۹ که جان شهروندان ایرانی را در زندان های آمریکا تهدید می کند»، مطرح شده است.

او گفت: برای مبادله زندانیان دو طرف نیازی به میانجی نیست و «در صورت موافقت طرف آمریکایی، دفتر حفاظت از منافع ایران نقطه نظرات این کشور را درباره جزئیات، شامل نحوه و زمان انجام این مبادله به واشنگتن اعلام خواهد کرد».

سخنگوی دولت ایران همچنین مدعی شد «آمریکا نسبت به گذشته آمادگی بیشتری برای خاتمه دادن به این وضعیت دارد» و «شواهدی درباره تغییر دیدگاه آنها وجود دارد».

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر تبادل زندانیان آمریکایی با یک ایرانی زندانی در آمریکا منتشر شده است.

حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم جمعه ۱۹ اردیبهشت بخشی از سخنان او را منتشر کرد که از سوی تحلیلگران رسانه‌ها نشانه عقب‌نشینی و آمادگی ایران برای پذیرش توافق تازه‌ای با آمریکا تحلیل شد. خامنه‌ای گفته بود: «امام حسن»، دومین امام شیعیان، را «شجاع‌ترین چهره‌ى تاریخ اسلام» که «حاضر شد خود را و نام خود را در میان دوستان نزدیکش، فداى مصلحت واقعى کند و تن به صلح دهد»، می‌داند.

Share