Share

قیمت خودرو در ایران همچنان بیشتر و بیشتر می‌شود. نمایندگان مجلس صبح امروز در تذکرهای متعدد خواستار نظارت بیشتر و کنترل بازار از سوی دولت شدند. وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفت: به سازمان‌ حمایت، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار تکلیف شده است تا ظرف ۲۴ ساعت بازار خودرو را ساماندهی کنند.

پراید ۱۰۰ میلیون تومانی در بازار خودرو تا چند وقت پیش یک شوخی بیش نبود اما حالا واقعی شده است. خودروسازان از خود رفع تکلیف می‌کنند و می‌گویند نقشی در قیمت‌گذاری ندارند.

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه در اظهارات خود از کوتاهی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنترل بازار انتقاد کردند.

یحیی کمال‌پور، عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهوری خواست تا دست دلال‌ها را از بازار خودرو قطع کند.

جهانبخش محبی‌نیا، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم در اظهاراتی مشابه با کمال‌پور، دلالانی که به دنبال ایجاد بازار موازی با بورس هستند را عامل افزایش قیمت خودرو دانست و گفت: «دولت باید حواسش باشد دلالانی که فرمان حرکت بازار در دستشان است این موفقیت نسبی در بازار بورس را به هم نریزند».

سید احسن علوی، نایب رییس کمیسیون عمران اما از دولت، مجلس و قوه قضاییه خواست کاری اساسی برای ساماندهی بازار خودرو انجام دهند. به گفته او سازمان بازرسی کشور با دستور رئیس قوه قضاییه افزایش قیمت خودرو را بررسی می‌کند.

شامگاه امروز خبرگزاری‌های دولتی ایران به نقل محمد رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش کردند که برای ساماندهی بازار خودرو ۲۴ ساعت به سه سازمان زیرمجموعه این وزارتخانه دستور داده «اقدامات مشترک لازم را انجام دهند».

براساس دستور رحمانی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف است در روش های کنترل و نظارت خود بر بازار خودرو تجدید نظر کند و در سریعترین زمان ممکن و برای فروکش کردن تلاطم به وجود آمده در این بازار، اقدامات مقتضی را انجام و نتایج را به مردم گزارش کند. ستاد تنظیم بازار هم مکلف شده است در اسرع وقت نسبت به تصویب نهایی تصمیمات اعلامی شورای رقابت با اولویت تامین حداکثری حقوق مردم اقدام و اطلاع رسانی کند.

Share