Share

شماری از زندانیان سیاسی زن در ایران با اعلام اینکه از سوی مأموران زندان مورد "هتک حرمت و آزار" قرار گرفته‌اند، دست به اعتصاب غذای "دسته‌جمعی" زدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، "حمله‌کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰ زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث برهم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان زندانیان را به شکل توهین‌آمیزی بازرسی بدنی کردند."

 

این بازرسی با واکنش فائزه هاشمی رفسنجانی یکی از زندانیان این بند روبه‌رو شده است.

 

بر اساس این گزارش، مأموران حفاظت زندانیان سیاسی را به حیاط کوچک بند هدایت کرده و برای ساعتی همه زندانیان سیاسی را در فضای کوچک و نامناسب محبوس کرده و شروع به تفتیش وسایل شخصی آنان کردند که این حرکت با واکنش زندانیان زن روبه‌رو شد.

 

مأموران حفاظت زندانیان سیاسی را به حیاط کوچک بند هدایت کرده و برای ساعتی همه زندانیان سیاسی را در فضای کوچک و نامناسب محبوس کرده و شروع به تفتیش وسایل شخصی آنان کردند که این حرکت با واکنش زندانیان زن روبه‌رو شد

به گزارش کلمه در پی این اقدام، زندانیان به نشانه اعتراض اقدام به سر دادن شعار "یا حسین میرحسین، مرگ بر دیکتاتور، موسوی زنده باد کروبی پاینده باد و…" کردند.

 

تا کنون ۹ تن از زندانیان سیاسی زن به این اعتصاب غذا پیوسته‌اند. بهاره هدایت، نازنین دیهیمی، ژیلا بنی‌یعقوب، شیوا نظرآهاری، مهسا امرآبادی، حکیمه شکری، ژیلا کرم‌زاده مکوندی، نسیم سلطان‌بیگی و راحله زکایی ۹ زندانی‌ای هستند که در اعتراض به این اقدام مأموران حفاظت اطلاعات زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

 

زندانیان سیاسی زن خواهان "عذرخواهی رسمی رئیس زندان اوین و مسئولان اداره حفاظت این زندان و همچنین ارائه ضمانت‌هایی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنین رفتارهای شده‌اند."

 

به گفته تعدادی از زندانیان، "دردی‌زاده و سلامی از جمله مأمورانی هستند که با شیوه‌های غیراخلاقی و توهین‌آمیز در هنگام تفتیش بدنی، اقدام به آزار بدنی زندانیان کرده‌اند."

 

کلمه نوشته است: "پس از شروع به کار علی‌اشرف رشیدی به‌عنوان رئیس زندان اوین، فشارها به زندانیان سیاسی افزایش یافته است."

 

بر پایه این گزارش "این فشارها طی هفته‌های گذشته با سخت‌گیری برای اعزام و درمان زندانیان سیاسی، بازرسی‌های بدنی در هنگام خروج و ورود و اجازه دخالت مأموران امنیتی در امور زندان تشدید شده که این موضوع باعث نارضایتی و نگرانی زندانیان سیاسی شده است."

 

 

Share